Top 7: Mosty

Mosty są bardzo przydatne, jeśli chce się przejść na drugą stronę rzeki albo napisać piosenkę. Oto kilka przykładów tego drugiego zastosowania:

Simon & Garfunkel – Bridge Over Troubled Water (1970) „Most nad wzburzoną wodą”, najbardziej znany utwór na liście. Piosenkę zaśpiewał w większości Art Garfunkel, a napisał Paul Simon. Zapewne długo zastanawiał się, jakie porównanie najlepiej odda troskliwą przyjaźń: Rękawiczka na zmarzniętej dłoni? Koszyczek wokół gorącej szklanki? Podkop pod kolczastym drutem?

Wax – Bridge to Your Heart (1987) Podmiot liryczny buduje most do serca adresata. Na pewno trafi, jeśli tylko most ten prowadzi przez żołądek.

Los Mismos – El puente (1968) Tym razem dosłowny most, chociaż wymyślony. Los Mismos boją się latać i płynąć statkiem, więc chcą zbudować most z Walencji na Majorkę. Kosztowny pomysł, ale może mają znajomości.

Jean Sablon – Sur le pont d’Avignon (1939) Piosenka o tańcach przy moście w Avignon. Ewidentnie nawiązuje do niej wiersz K.K. Baczyńskiego o tym samym tytule, zaśpiewany w latach 70-tych jako „Na moście w Avignon” przez Ewę Demarczyk. Powiało lekcją polskiego.

Bobby Gentry – Ode to Billie Joe (1967) Bohaterka utworu, wraz z tytułowym Billy Joe, zrzucała coś z mostu nad rzeką Tallahatchie. Co zrzucała i czy miało to jakiś związek z tym, że Billy Joe później skoczył z tego samego mostu? Tego nie wie nawet autorka piosenki.

Robin Trower – Bridge of Sighs (1974) Nie wiem, dlaczego „Most Westchnień” w Wenecji tak się nazywa – może jest jakiś wyjątkowo żenujący. Wbrew tytułowi, ta hardrockowa ballada podobno nie opowiada o tej atrakcji turystycznej, tylko o jakimś wymyślonym, równie żenującym moście.

Richard Wagner – Einzug der Götter in Walhall (1869) Nordyccy bogowie udają się tęczowym mostem do zamku Walhalla. Dzień jak co dzień, przynajmniej dla nordyckich bogów.

Obrazki: Ponte a botte (Most – beczka), Scheggia we Włoszech (rysunek z 1837 r., ale most nadal istnieje!), Arthur Rachman – „Córki Renu opłakujące utratę Złota Renu i tradycyjnego modelu rodziny” (1910) Oba z Wikimedia Commons.

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: