Na sąsiada

The Paragons  On The BeachSąsiedzi, podobnie jak wejście USB, nie podlegają prawom statystyki, przez co zadziwiająco często trafia się na obywateli uciążliwych, nieprzyjemnych, albo po prostu jakichś takich. Nietrafiony sąsiad jest bohaterem pochodzącej z 1968 roku piosenki ska A Quiet Place (Got to Get Away) jamajskiego zespołu The Paragons (ang. The Receipts). Ów antypatyczny osobnik wraca późno i się tłucze. Innych zresztą chyba też tłucze (always a fuss and fight) i w ogóle dołuje on narratora piosenki (he gets me down – cała Polska uczy się phrasali!).

Utwór ten poznałem w wersji Massive Attack, pod tytułem Man Next Door (1998). Studiując książeczkę od kasety (jak to się kiedyś robiło), zidentyfikowałem użyty tam sample (10:15 Saturday Night Cure’ów), a umknęło mi nazwisko „Holt” na liście autorów. I nie wiedziałem, że to kower (planuję zrobienie zresztą top 6 „nie wiedziałem, że to kower”), póki nie wyprowadził mnie z błędu Mariusz Herma na swoim blogu. Jestem mu za to dozgonnie wdzięczny, bo Quiet Place aka Got to Get Away aka Man Next Door w wersji Johna Holta z zespołem Paragons od tego czasu niezmiennie znajduje się w mojej trzydziestce lub nawet dwudziestce (a w porywach w dziesiątce) ulubionych piosenek.

John Holt napisał jeszcze jedną piosenkę bardziej znaną jako kower. Jest to pochodzące z 1967 roku The Tide Is High, dość zachowawczo zagrane potem przez zespół Blondie. Na tej drugiej wersji bazowała późniejsza interpretacja girlsbandu Atomic Kitten, któremu udało się oczyścić piosenkę z tych resztek uroku, które zdołały uchować się przed Blondie.

Kontynuując wątek negatywistyczny, to Massive Attack nie aż tak dużo zrobiło z A Quiet Place. Śpiewa w niej stały współpracownik zespołu, legenda reggae lat siedemdziesiątych Horace Andy, odtwarzając po prostu  swoją wersję utworu z  1975 roku. A podkład Massive Attack mocno wzorowany jest na A Noisy Place – dubowej przeróbce wspomnianego nagrania Andy’ego.

Ilustracja to okładka jedynego albumu The Paragons z pierwszego okresu, na którym notabene nie ma piosenki Quiet Place.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Komentarze 2 to “Na sąsiada”

  1. krasnal101 Says:

    APEL do wszystkich…studiujmy książeczki (wkładki) do kaset. (kaset lub płyt)…

    …Drugi Apel. kupujmy czasem płyty w formie płyt.

  2. Przemysław Says:

    Piękne apele!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: