Top 6: mroczna klasyka

Leonora Carrington - OlbrzymkaSześć mrocznych utworów muzyki klasycznej: czary, diabeł, śmierć itp. Wpis przeznaczony jest przede wszystkim dla początkujących słuchaczy klasyki, więc będą to raczej znane kawałki.

Camille Saint-Saëns – Danse Macabre (1874) Poemat symfoniczny opisujący Taniec śmierci. Partia ksylofonu imituje dźwięk stukających piszczeli i została potem użyta przez kompozytora w Skamielinach ze słynnego Karnawału zwierząt. Taniec śmierci był bardzo popularnym motywem literackim w średniowieczu, kiedy słowa „Żyjesz jeszcze?” nie były żartem, ale jak najbardziej poważnym pytaniem.

Edvard Grieg – Marsz trolli (1905) Utwór fortepianowy lub orkiestrowy będący muzyczną fantazją na temat komentarzy internetowych. W grocie króla gór tego samego kompozytora byłoby trochę zbyt oczywistym wyborem na listę, więc wybrałem coś trochę mniej słynnego. Ale i tak jest to kawałek dość znany, przede wszystkim za sprawą  genialnej kreskówki Disneya Taniec Szkieletów z 1929 roku.Paul_Fürst,_Der_Doctor_Schnabel_von_Rom

Franz Schubert – Der Erlkönig (1821) Franz Schubert jest uznawany za najlepszego twórcę pieśni z akompaniamentem fortepianu, tu opracowując muzycznie Króla Olch, słynny wiersz J.W. Goethego. Kilku innych kompozytorów próbowało wzmocnić pieśń, rozpisując ją na orkiestrę, w tym Hector Berlioz, którego remix zamieszczam w linku. Tytułowy król to pan mitycznego świata, który odbiera życie dziecku: „Dolata na dworzec… lecz próżna otucha! / Na ręku ojcowskich już dziecię bez ducha”. Pomysł stuprocentowej śmiertelności wśród dziecięcych bohaterów przejęli potem twórcy polskich noweli pozytywistycznych.

Modest Musorgski – Noc na łysej górze (1867) Słynny poemat symfoniczny mający przedstawiać Noc Kupały. Już wstęp mówi „groza, burza, pogaństwo, a najbardziej burza.” Burza zawsze dobrze wychodzi kompozytorom. Najgorzej wychodzi im „słonecznie z niewielkim zachmurzeniem”.

Béla Bartók – Muzyka na smyczki, perkusję i czelestę: III Adagio (1936) Najbardziej współczesny i najtrudniejszy utwór na liście, znany przede wszystkim dzięki filmowi Lśnienie Stanleya Kubricka. Początkowy ksylofon (znowu on) brzmi, jakby coś nam upadło na podłogę i potoczyło się pod łóżko, pod które boimy się wejść. Przez resztę fragmentu Bartók zapodaje swoją słynną „muzykę nocy”, która w wydaniu z tego utworu, mocno przysłużyła się chlubnej misji odstraszania słuchaczy od muzyki dwudziestowiecznej.Gustave Dore Kruk (Poe)

Charles Gounod – Marche funèbre d’une marionnette (1879) Marsz żałobny dla marionetki zdobył sławę po wykorzystaniu go w 1955 roku w serialu Alfred Hitchcock przedstawia. Nie, nie chodzi o marionetkę Brukseli.

Jeśli macie własne propozycje, to piszcie w komentarzach. Planuję wpis „Top 6: Mroczna klasyka vol. 2”, więc pomoc się przyda.

Fotki: Leonora Carrington – Olbrzymka (1947), Paul Fürst – Doktor Dziób z Rzymu (1656), Gustave Doré – ilustracja do „Kruka” E.A. Poe (1883) Tłumaczenie Króla Olszyn: Władysław Syrokomla (1856)

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Komentarzy 11 to “Top 6: mroczna klasyka”

 1. pak4 Says:

  Hm… Musorgskiego i ja bardzo lubię.
  Ale… może tak Strawiński i taniec Kościeja z Ognistego Ptaka?
  Początek VI Mahlera?
  Takie diabelskie Allegro jest w X Szostakowicza.
  Śmierć Zygfryda w Zmierzchu Bogów?
  Oczywiście uwertura z Don Giovanniego ;)

 2. Ymir Says:

  „Wpis przeznaczony jest przede wszystkim dla początkujących słuchaczy klasyki, więc będą to raczej znane kawałki.”

  Od 6 lat słucham klasyki, a znałem tylko „Der Erlkonig”. Nie wiem co o tym sądzić.

  Czary: Ravel – Gaspard de la nuit – II. Le gibet
  Diabeł: Liszt – Scherzo i marsz
  Śmierć: Rachmaninow – Wyspa umarłych; Liszt – Totentanz

 3. Przemysław Says:

  O kurczę, ale się dawno nie odzywaliście, a Pak to już całe lata!
  Kościeja miałem tu wrzucić, ale pomyślałem, że dopiero co była Kołysanka z tego samego utworu na innej liście. Myślałem jeszcze nad czymś ze Święta wiosny, ale nie mogłem się zdecydować na fragment. Ale o uwerturze z Don Giovanniego nie myślałem.

  Co do „znaności” kawałków, to każdy poznaje muzykę własnymi ścieżkami. Gaspard de la nuit mnie teraz zainteresowało – miałem długo jako bonus do koncertu fortepianowego Ravela, a jakoś dotąd nie zwróciłem uwagi. Liszt, coś czuję, będzie musiał być na Vol. 2.

 4. W.W.R. Says:

  Temat rzeka, szczerze mówiąc.

  Pozwolę się nie ograniczać do znanych kawałków:

  Znowu Szostakowicz. Proszę posłuchać od 40 minuty – to jest mistrzostwo mroku w muzyce.

 5. 20_miles_to_highland Says:

  Prokofiew: początek suity 2giej z „Romea i Julii”, ciarki za każdym razem

 6. W.W.R. Says:

  A może jeszcze Schnittke. Muzyka jeszcze mroczniejsza:

 7. Kris Says:

  Ja w sumie jestem wesoły człowiek, więc tych mrocznych kompozytorów nie słucham.

 8. Przemysław Says:

  20 miles, tak się zastanawiam, czy chodzi o początek właściwego Monteki i Kapuleci, czy o te dysonansowe akordy, co go poprzedzają. Do tych akordów trochę nie mam cierpliwości, choć mrok jak się patrzy, czy tam słyszy.
  A Szostakowicz musiał się tu pojawić: w komentarzach, jeśli nie na samej liście. Też się zastanawiałem, czy go nie uwzględnić (a konkretnie 4-tej części I konc. wiolonczelowego), ale zdecydowałem, ze przez kontekst historyczny bardziej mi się kojarzył z realnym zagrożeniem, a nie czarami i innymi pierdołami.

 9. Stelmach Kołodziej Says:

  Polecam Pendereckiego!

 10. "pani muzyk" Says:

  Schubert – „Der Erlkönig”: wspaniałe wykonanie…

 11. Przemysław Says:

  I niezła animacja. To ja wrzucę moją ulubioną wersję. Orkiestrowa, po francusku, z partią chłopczyka śpiewaną przez chłopczyka. Znalazłem kiedyś w archiwum CHARM: http://www.youtube.com/watch?v=TQ60QF6map0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: