Sudańskie słowiki

Al Balabil (Słowiki) to sudański girlsband składający się z trzech sympatycznych sióstr o imionach Aamal, Hadia i Hayyatt. Kariera Słowików zaczęła się na początku lat siedemdziesiątych i udało im się nawet zdobyć popularność w innych krajach Afryki. Niestety, pomimo sukcesów i licznych występów, siostry nie nagrały za wiele, a do tego nagrania te nie są zbyt łatwo dostępne. Na szczęście mamy teraz YouTube i różne blogi z rzadkimi mp3, dzięki czemu możemy podziwiać wspaniały rytmicznie i melodyjnie pop Al Balabil.

Jak na razie najbardziej spodobała mi się piosenka Al bisal ma bitoh, co jakaś dobra osoba przetłumaczyła na Those who care to ask are never lost, czyli nasze „kto pyta, nie błądzi”. Jak w większości muzyki afrykańskiej, słyszymy w niej jakiś zawiły, trudny do rozszyfrowania przez Europejczyka rytm. Jest on połączony z tak wciągającymi melodiami, że przez dobre kilka dni musiałem Al bisal ma bitoh puszczać jeszcze raz jak tylko się skończyło, mimo że trwa ponad sześć minut. Brzmienie, otrzymane m. in. dzięki tak nieegzotycznym instrumentom jak akordeon, odpowiada położeniu geograficznemu Sudanu, czyli znajduje się między Egiptem a Etiopią.

♪ Al bisal ma bitoh – występ na YouTube

Wpis o Al Balabil na blogu Audiotopia – u dołu znajdziecie link do empetrójek

Autor zdobiącego powyższy wpis kolażu pozostaje niestety anonimowy. Jego dzieło świadczy jednak, że miłość melomanów do Al Balabil trzyma się mocno również w epoce zaawansowanej grafiki komputerowej. A Słowiki nadal koncertują, po wcześniejszym zaadaptowaniu do nowej rzeczywistości przez założenie któregoś z łagodniejszych wariantów chusty.

Reklamy

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: