Tropicalia albo chleb i igrzyska

Pod koniec lat sześćdziesiątych w Brazylii powstał ruch muzyczny zwany Tropicalismo albo Tropicalia. Inspirowany był z jednej strony najnowszymi osiągnięciami anglosaskiej psychodelii, a z drugiej lokalnym folklorem (indiańskim i portugalskim). Była to scena muzyczna na miarę Nowego Jorku 2-giej połowy lat siedemdziesiątych albo przynajmniej naszej nowej fali. Do wielbicieli Tropicalismo należą David Byrne i Beck (miał piosenkę Tropicalia) zaś jednym z ulubionych zespołów Kurta Cobaina był należący do tego nurtu Os Mutantes.

Jednym z największych hitów Tropicalia jest psychodelicznie rockowy utwór Panis et Circenses grupy Os Mutantes z roku 1968. Łaciński tytuł oznacza „chleb i igrzyska” i nawiązuje do biernej postawy części społeczeństwa wobec panującej wówczas w Brazylii dyktatury. Autorami piosenki byli nienależący do zespołu Gilberto Gil i Caetano Veloso – dwaj najważniejsi songwriterzy Tropicalismo. Brazylijski reżim składał się niestety z przedstawicieli brutalismo i obaj autorzy zostali za rozmaite nieprawomyślne utwory wtrąceni na kilka miesięcy do więzienia. Południowoamerykańska dyktatura zawstydziła tu PRL, bo artyści wspominanej na początku polskiej nowej fali w miarę bezkarnie przemycali polityczne teksty i nie do pomyślenia było aresztowanie np. Kory Jackowskiej.

Chcącym rozwinąć znajomość Tropicalismo poza jedną piosenkę polecam na początek płytę Tropicalia ou panis et circensis, nagraną w 1968 roku przez znany brazylijski zespół Varios Artistas.

♫ Linki:

♪ Panis et circenses na żywo w brazylijskiej TV

♪ Na żywo we francuskiej TV

♪ Wersja studyjna

Na zdjęciu „Wojownicy” w Brasilii. Autor rzeźby: Bruno Giorgi, autor zdjęcia: „internet”.

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: