Bo noc

Because the Night, największy hit Patti Smith, napisany został przez Bruce’a Springsteena. Niechętni Springsteenowi twierdzą, że owszem, on to napisał, ale Patti Smith zupełnie zmieniła tekst. Nie jest to prawda, bo zmieniła tylko trochę.

Osobom o artystycznych zainteresowaniach (czyli np. Czytelnikom tego bloga) łatwiej jest lubić Patti Smith – ma undergroundowy image i czyta Baudelaire’a. Bruce Springsteen natomiast wygląda jak gość, który w razie potrzeby mógłby naprawić skrzynię biegów. Ale to właśnie on stworzył Because the Night, łącznie z najwspanialszym, być może, mostkiem w historii rocka (punkt kulminacyjny: „the vicious circle turns and burns”).

No, ale z drugiej strony, Smith doceniła i wypromowała piosenkę, którą Springsteen odrzucił. Because the Night miała trafić na (wybitny) album Darkness On the Edge of Town, ale piosenkarz nie był zadowolony z nagrania. Producent Jimmy Iovine, który w tym samym czasie i w tym samym studiu pomagał Patti Smith przy płycie Easter, zaproponował jej zaśpiewanie utworu.  Wyszło nieźle, szczególnie ten mostek.

♫ LINKI

♪ Patti Smith na żywo, 1978

♪ Bruce Springsteen na żywo, 1978

♪ Patti Smith bez prądu, 2002

♪ Nagranie, z którego Springsteen nie był zadowolony

Reklamy

Tagi: , , ,

Komentarze 4 to “Bo noc”

 1. Inga Gorgoń Says:

  o, a ja zawsze znałam taką wersję http://www.youtube.com/watch?v=IoiFxr5k8OQ&feature=related siuprajz…

 2. Przemysław Says:

  Moja znajomość Because the Night zaczęła się za to prawdopodobnie od takiego czegoś: http://www.youtube.com/watch?v=3oMhN4Jrdzk W tej wersji wycięto mostek, jako rekompensatę wstawiając „Jan Wayne’s gonna move yaaaaaa!”

 3. Kris Says:

  etam, jedno na najbardziej energetycznych wykonań Bo Noc to takie

 4. Przemysław Says:

  Okej, ale niewątpliwie najwspanialszą wersją jest wykonanie zespołu Keel: http://www.youtube.com/watch?v=n_ggp_0h4LE Zwycięzcy na całej linii, pod względem ekspresji, sztuki fryzjerskiej i pozbawiania energii najlepszych mostków w historii rocka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: