Ere mela mela

O piosence Ere mela mela Mahmouda Ahmeda pisałem już we wpisie o zadziwiającej muzyce z Etiopii. Od tego czasu nic się u mnie nie zmieniło – nadal zaliczam ją do mojej top 10 albo nawet top 5. W niej spełniły się wszystkie moje marzenia o tym, jak wspaniała może być muzyka z niejasnej i pstrokatej kategorii „world music”.

Utwór został nagrany w 1975 roku. Jego pełny tytuł to Ere mela mela / Metche new, bo po czterech minutach przechodzi w Meche new – piosenkę o podobnej melodii ale innym tekście – zabieg bardzo lubiany przez Mahmouda Ahmeda. W książeczce do The Very Best of Ethiopiques jako autor muzyki i słów figuruje Mahmoud Ahmed, ale wnioskując po innych wersjach, często bardziej „ludowych”, jest to utwór tradycyjny.

Z komentarzy na YouTube (stanowią one moje podstawowe źródło wiedzy o świecie) dowiedzieć się można, że podmiot liryczny piosenki szuka jakiegoś sposobu, ew. sztuczki, chyba po to, żeby zatrzymać przy sobie ukochaną. Temu dość standardowemu tekstowi towarzyszy niestandardowa, przynajmniej dla europejskich uszu, muzyka. Hipnotyczna jak muzyka arabska (w końcu od Etiopii do krajów arabskich całkiem blisko), ale nie taka nudna.

Ere mela mela / Meche new znaleźć można na dostępnej w Polsce składance The Very Best of Ethiopiques oraz na mniej dostępnej w Polsce Ethiopiques Vol. 7. (będącej rozszerzonym wydaniem „Ere mela mela”, pierwszego drugiego LP Ahmeda). Polecam również inną płytę z piosenkami Ahmeda – Ethiopiques Vol. 6.

LINKI:

Najbardziej znana wersja Ere mela mela / Metche new

Świetne wykonanie Ere mela mela na żywo

Wcześniejsze wcielenie piosenki, tytuł Mela mela

Bardziej tradycyjna wersja Ere mela mela, śpiewa i gra na krarze Asnakech Worku

Na zdjęciu Mahmoud Ahmed, stąd.

Reklamy

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: