Plagiaty, Inspiracje, Sample, Kowery: Tomek w krainie prochów

Na początku utworu Ashes to Ashes (1980) David Bowie śpiewa: Do you remember a guy that’s been / in such an earlier song. Tym gościem jest niejaki Major Tom z pierwszego hitu Bowiego, Space Oddity (1969). W Space Oddity Major Tom jest astronautą, a piosenka stanowi zapis jego rozmowy z kontrolą lotu. W Ashes to Ashes z naszym bohaterem stało się coś złego – zaczął brać narkotyki i co ciekawe, nie może przestać.

Temat Ashes to Ashes nie był przypadkowy, bo Bowie zbierał się wtedy po ostrym narkotykowym nałogu, który trwał chyba większość część lat siedemdziesiątych. Mógł więc powiedzieć „Pan Tom to ja”. Dodam jeszcze, że piosenkarzowi udało się zerwać z dragami i w następnej dekadzie nagrać najgorszą muzykę w całej karierze.

Ashes to Ashes to jednak nie jedyna piosenka zainspirowana Space Oddity. W 1983 Niemiec Peter Schilling wydał singel Major Tom (Völlig losgelöst), w którym bohaterem jest ten sam astronauta. Utwór zawiera jeden z najbardziej przebojowych refrenów w historii Neue Deutsche Welle, a może i w historii całej Popmusik.

O innych przypadkach nawiązań do mjra Toma możecie poczytać w Wikipedii.

Tagi: , , , , , , ,

Komentarze 2 to “Plagiaty, Inspiracje, Sample, Kowery: Tomek w krainie prochów”

  1. suhacz Says:

    od lat Ashes to Ashes kojarzy mi się z Wielkanocą (nie mam pojęcia dlaczego – sprawdzić czy Szewczyk nie puszczał czasem w jakimś specjalnym świątecznym wydaniu Wideoteki w głębokich 80tych ;)
    dziękuję i pozdrawiam

  2. Przemysław Says:

    Faktycznie nie wiadomo, dlaczego – Środę Popielcową jeszcze bym zrozumiał. Pozdrawiam i załączam wersję A Perfect Circle, czyli prawie Toola: http://www.youtube.com/watch?v=JLAt1EC3jqk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: