Wspaniałe stare nagrania I

Ostatnio trafiłem na mnóstwo miejsc z archiwalnymi (i nieobjętymi już prawami autorskimi) nagraniami. Zamiast pisać wypracowania o poszczególnych utworach, będę po prostu dawał linki do nagrań, z krótkim komentarzem. Pewnie będzie to teraz stała kategoria wpisów na Placówce, stąd jedynka przy tytule. Rzymska, bo te nagrania takie stare.

Edward Elgar – Enigma Variations. Halle Orchestra, dyr. John Barbirolli, 1947. Coś, co polecam początkującym słuchaczom muzyki klasycznej. Znalazłby się w moim top 10 utworów klasycznych, a może nawet w top 5. Na Public Domain Archive było w jednym kawałku, więc sam podzieliłem na części i zamieściłem na Internet Archive.
Mp3 mono, 128 kbps.
♫ LINK

Gustav Holst – The Planets. BBC Symhony Orchestra, dyr. Adrian Boult, 1945. Skoro były Enigma Variations, musi być i to. Sądząc po komentarzach na Placówce, jeden z najbardziej lubianych utworów wśród Czytelników.
Public Domain Archive, mp3 mono, 128 kbps.
♫ LINK

Leos Janacek – II kwartet smyczkowy „Poufne listy”. Kwartet Cerny (Praski), ok. 1943. Pierwsze nagranie słynnego dzieła Janacka – muzycznego zapisu niespełnionego romansu (więcej o historii utworu na NPR). Ostatnia część rządzi.
Mp 3, 160 kbps, blog The Shellackophile. W tym samym wpisie link do nagrania
słynnego kwartetu „Amerykańskiego” Dworzaka. ♫ LINK

Sibelius – En Saga, Valse Triste. New Symphony Orchestra, Eugene Goosens, 1930. „En Saga”, jak łatwo można się domyślić, znaczy „Legenda”. To mój ulubiony poemat symfoniczny Sibeliusa. Jeśli lubicie klimaty typu las, kwiat paproci i gnomy, En Saga jest zdecydowanie dla Was. Jako bonus, na czwartej stronie dwupłytowego zestawu, hit Sibeliusa Valse Triste.
Link bezpośrednio do folderu spakowanego .zip – każda strona płyty 78 obr./min. to osobny plik FLAC. Pliki mają dziwne nazwy, ale są dobrze opisane, jeśli je puścić w odtwarzaczu (ja używam Foobar)
. ♫ LINK

Ostatni link prowadzi do plików ze strony CHARM, brytyjskiego projektu badawczego. Możecie poszukać innych nagrań tutaj (ostrzegam: nie jest to na początku takie łatwe).

To tyle na razie. Życzę szybkiego pobierania i miłego słuchania. Zachęcam do komentowania, jeśli coś Wam się spodoba. Oraz do zadawania pytań, jeśli coś jest niejasne w kwestiach technicznych.

Gromit przy gramofonie autorstwa Nicka Parka.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze 4 to “Wspaniałe stare nagrania I”

 1. Mariusz Herma Says:

  Elgar miał być jednym z pierwszych entuzjastów nagrań audio w świecie tzw. muzyki poważnej, bardzo niechętnej nowemu medium. I ponoć ostało się tych nagrań trochę, nawet jeszcze z lat jego życia. Oczywiście niesłuchalne, bo jedyne orkiestry, jakie wtedy dało się sensownie nagrać, były orkiestrami jazzowymi (-:

  Za Janacka – szczególne dzięki!

 2. Przemysław Says:

  Nawet mam te nagrania Elgara, ale nie zamieszczam, bo nie wiem, czy aby na pewno legalne (to chyba jakiś pseudo-remaster). Faktycznie nie brzmią za genialnie i do tego w Enigma Variations najsłynniejszy fragment „Nimrod” jest skrócony o połowę – pewnie chcieli wcisnąć na mniejszą ilość płyt. No i jest jeszcze popularny filmik, gdzie dyryguje Pomp and Circumstance na Abbey Road. http://www.youtube.com/watch?v=p1CvU7t0muE

 3. Mariusz Herma Says:

  No to już wiem, od kogo Penderecki uczył się dyrygenckiego fachu :-))

 4. Przemysław Says:

  Hmmm, to przeszukiwanie bazy CHARM zrobiło się naprawdę trudne, bo teraz zupełnie nie działa. Oby się szybko naprawiło, bo ja lubię słuchać z trzaskami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: