Buntownik bez przychodu, solirodu, wysłodu, korowodu, korbowodu

Jeśli miałbym podać jedną piosenkę, która najlepiej oddaje fenomen zespołu Public Enemy, to byłaby to Rebel Without a Pause (1987). Otrzymujemy  w niej wszystkie składniki najlepszych utworów zespołu.

Po pierwsze, gęsty podkład, z charakterystycznym skrzeczeniem (a może bardziej piskiem?) kopiowanym później przez inne zespoły (pamiętacie przebój Jump małolatów z Kriss Kross?). Samo skrzeczenie (a może gwizd?) to zsamplowane glissando saksofonu z samego początku utworu The Grunt The JB’s (zespołu Jamesa Browna).

Po drugie, mocarne rapowanie Chucka D, który z jakiegoś powodu zawsze jest  przekonany, że wszyscy boją się grać jego muzykę (Radio! – Suckaz never play me!). Co ciekawe, Chuck wychwala zaraz potem swoją wytwórnię (They can’t disable the power of my label / Def Jam – tells you who I am).

Po trzecie, niepotrzebne w zasadzie (ale bez nich to nie byłby ten zespół) wstawki Flava Flav. Zwykle brzmią one: „Yo, Chuck!” i coś tam dalej.

Po czwarte, regularne apostrofy do didżeja zespołu (czyli krzyk Terminator X! co parę sekund).

Po piąte, tytuł będący przeróbką znanego tytułu (patrz także: Hazy Shade of Criminal, By the Time I Get to Arizona, Night of the Living Baseheads).

Koniec wyliczanek – Rebel Without a Pause to po prostu rozwalający kawałek. Idealny do wszelkiego rodzaju buntu i to bez pauzy. Aha, tytuł wpisu zainspirowany jest moimi próbami oddania gry słów oryginału i związanym z tym pierwszym spotkaniem z internetowym słownikiem rymów – drzymów, dydymów, izozymów, Judymów, kałymów, neodymów, ojczymów, oksymów, przymów.

♫ LINKI:

♪ Wersja studyjna. Męska część Portishead didżejuje na NPR – to wtedy poznałem ten kawałek (na dole strony można posłuchać pojedynczych piosenek, ale polecam cały program).

♪ The JB’s – The Grunt, czyli źródło super-sampla.

♪ Rebel w/o a Pause na żywo w Yo! MTV Raps.

♪ Zapasowy link do tego samego występu.

Pochodzenie foty Chucka D i Flava Flav nieznane.

Reklamy

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: