Wspaniałe źródło archiwalnych nagrań muzyki klasycznej!!!

O czymś takim nawet nie śmiałem marzyć i ciągle mi się wydaje, że zaraz zniknie [edit 2012 – i zniknęło]. Chodzi o stronę Public Domain Archive, gdzie można pobrać nagrania muzyki poważnej, do których wygasły prawa autorskie (tzn. wygasły w Japonii, ale w Polsce chyba też i pewnie wszędzie poza USA, gdzie prawo ustanawia firma Disney). W porównaniu z Internet Archive o niebo lepsza jakość, większy wybór i łatwiejsza nawigacja.

Początkującym, oprócz 10 stronicowej zakładki My first classic (powinno być classical ale nieważne), polecam suity z Peer Gynta Griega, The Planets Holsta, Koncert klarnetowy Mozarta, Also Sprach Zarathustra Richarda Straussa nagrane w 1935 roku, Enigma Variations Elgara, I suitę na wiolonczelę Bacha graną przez Pablo Casalsa – człowieka, który suity wiolonczelowe Bacha odkrył na nowo, Obrazki z wystawy Musorgskiego, kwartet smyczkowy Śmierć i dziewczyna Schuberta nagrany przez Busch Quartet na Abbey Road  i nie wiem, co jeszcze.

Jeśli ktoś, tak jak ja, uwielbia muzykę z pierwszej połowy XX wieku, to polecam np. Pini di Roma Respighiego, Koncert wiolonczelowy Elgara (znowu P. Casals), premierowe wykonanie Koncertu na orkiestrę Bartoka (!!!) oraz prawie wszystkie jego kwartety skrzypcowe (choć sam jeszcze nie wiem, od którego zacząć, ktoś pomoże?), dodekafoniczny  ale piękny Koncert skrzypcowy Berga i wszystkie symfonie Sibeliusa (nr 2 i nr 5 rządzą). Brakuje w zasadzie tylko Strawińskiego i Szostakowicza.

Co jeszcze? Wspominany Busch Quartet grający późne kwartety smyczkowe Beethovena, a także mnóstwo wczesnych nagrań Gustava Mahlera. Właśnie szukając pochodzącego z 1952 r. nagrania czwartej i piątej części III symfonii Mahlera tę stronę znalazłem.

Nie wiem, kto założył Public Domain Archive i – jak już wspominałem – ciągle się boje, że zniknie. Wszystko – z prawie stuprocentową pewnością – legalne, więc tym bardziej życzę miłego ściągania i słuchania. Na zdjęciu ja i obsrany Bruckner, trochę bez sensu, ale fajne.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarzy 8 to “Wspaniałe źródło archiwalnych nagrań muzyki klasycznej!!!”

 1. KrzysztofUW Says:

  Przemku! Miło, że trzymasz rękę na pulsie ;-) A strona wygląda jakby była zrobiona kilka epok wcześniej… co jest oczywiście plusem. Zdjęcie? Wybornie „lajtowe”! :-) Pozdrawiam.

 2. Przemysław Says:

  Dziękuję i również pozdrawiam. Puls nagrań sprzed ponad 50 lat to moja specjalność.

 3. Presspack #14 « Nie znasz tego! Says:

  […] z bloga „Placówka Postępu” napisał ostatnio o odkryciu strony Public Domain Archive, z której można pobrać liczne nagrania […]

 4. Muzyka klasyczna Says:

  linki dostępne też tutaj: http://cameralmusic.pl/muzyka/

 5. Przemysław Says:

  No, Public Domain Archive chyba już wącha serwery od spodu. Cóż, zdarza się. Zresztą i tak ostatnio miałem wątpliwości, czy te „archiwalne” nagrania to nie po prostu spiracone remastery. Na szczęście są inne źródła.

 6. Tymoteusz Ussachevski Says:

  Ten Disney to potrafi skomplikować sprawę… siedmiu krasnoludków też mi nie wytłumaczył.
  http://www.publicdomainsherpa.com/copyright-duration3.html

  Domena Public-Domain-Archive wygląda na opuszczoną i podkupioną po wygaśnięciu przez Chińczyków… w celach reklamowych – aby zarabiać na jej byłej popularności. Nie udało mi się znaleźć czy może przeszła pod inny adres.

 7. Tymoteusz Ussachevski Says:

  TAdaaa! Poznawszy kontent strony, udało mi się ją odgooglać z powrotem, ale niestety sam kontent :) – bez mptrójek. Może gdzieś te strumienie się jeszcze wiją na innych mirrorach: http://superokayama.com/sn2/mirror/public-domain-archive.com/classic/composition.php%3Flang=eng&album_no=464.html

  Nie znam łaciny, ale wypadałoby napisać – „Nihon no shōnen o manabu”.

  Zagadka za 3.5 pkt – co u licha znaczy superokayama?

 8. Przemysław Says:

  Wspaniały ten flowchart na Public Domain Sherpa. A w UE ustawili nie tak dawno granicę na rok 1962 (włącznie) dla nagrań muzycznych. Niestety granica nie przesuwa się do przodu, bo McCartney musi mieć fundusze na botoks.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: