Top 6 piosenek o radiu

Piosenek o radiu jest na pęczki, więc wybór był szczególnie trudny. Wiele dobrych rzeczy się nie załapało, w tym aż dwie piosenki R.E.M., a i tak w końcu nie zmieściłem się w pięciu. Próbowałem w tym przypadku ustalić coś na kształt kolejności – nr 1 będzie na końcu. Miłej lektury i słuchania. Jak zwykle czekam na Wasze propozycje.

6. Regina Spektor – On the Radio (2006) Uwielbiam Reginę Spektor. Stąd miejsce na liście, mimo że radio pojawia się w piosence,  mimo obecności w tytule i refrenie, dość epizodycznie. A do tego gra ono, o zgrozo, November Rain i to dwukrotnie, bo didżej zasnął (daje to w sumie 18 minut listopadowego deszczu). Wszystkim, którzy mogli zobaczyć p. Spektor na Openerze, zacytuję teraz Kelis: I hate you so much right now! Arrrrr!

5. Nichts – Radio (1981) Niszowi reprezentanci NDW, czyli niemieckiej nowej fali. Fantastyczny, punkowy kawałek ze świetnym tekstem, w którym narratorka marzy o tym, że ma hit w radiu. In den Charts Nummer Vier / Alle sind so nett zu mir, czyli Lista Trójki, czwarte miejsce / Wszyscy dla mnie uprzejmiejsi (tłum., jak zawsze, Stanisław Barańczak).

4. Elvis Costello – Radio Radio (1978) Trochę nie rozumiem, dlaczego Elvis Costello jest tak ubóstwiany przez anglojęzyczną prasę muzyczną (zabrzmiało jak „polskojęzyczne media”), ale Radio Radio po prostu musiałem dodać. Temat prosty i jakże znajomy – o tym, że komercyjne stacje radiowe, mówiąc delikatnie, nie wspierają muzyki odważnej i postępowej.

3. Rush – The Spirit of Radio (1980) Podobny temat, co poprzednia piosenka. O tym, jakie fajne było kiedyś radio, i że w sumie dalej mogłoby takie być, ale nie jest, bo kasa. Zespół nigdy nie bał się patosu, przez co może się wydawać nieco obciachowy. Ale z takimi partiami perkusji, jak w The Spirit of Radio, jest się po prostu ponad obciachem. Odpowiedzialny za bębny Neil Peart pisze również większość tekstów grupy. Często trafia na listy najlepszych perkusistów, a raz na jakiś czas, na listę najgorszych tekściarzy.

2. The Buggles – Video Killed the Radio Star (1979) Najbardziej znana piosenka na liście. Podmiot liryczny wspomina, jak  słuchał jakiejś gwiazdy eteru i jak jej karierę zniszczyło nadejście wideo (nastoletni Czytelnicy termin „wideo” mogą sobie sprawdzić w Wiki). Teledysk do tej piosenki był pierwszym wyemitowanym przez MTV („MTV” młodsi też niedługo będą musieli sprawdzać w Wiki).

1. Kraftwerk – Radioland (1975) Teraz mogę się przyznać: ułożyłem tę listę głównie po to, żeby tej piosence dać pierwsze miejsce. Piękny utwór z fantastycznego koncept-albumu Radio-Aktivität. O błogim doświadczeniu włączania radia i szukania stacji. Każdy, kto słuchał kiedyś radia na długich albo krótkich falach wie, o co chodzi. Atmosfera piosenki (?) niesamowita, głównie dzięki analogowemu syntezatorowi. Przerobiony przez vocoder głos śpiewa „Elektronenklange aus Radioland”, czyli „dźwięki elektronów z krainy radia” i brzmi to, jak przekaz z innego świata (trochę nadużywam ostatnio porównań kosmicznych).
W porównaniu z szukaniem stacji na krótkich falach, szukanie czegoś w Google to mało mistyczne zajęcie. No chyba, że ktoś szuka „jak powzrczymać duchy” (z cyklu: jakie hasło w Google przywiodło kogoś na ten blog).

Zdjęcie stąd.

Tagi: , , , , , ,

Komentarze 3 to “Top 6 piosenek o radiu”

 1. elsuchy Says:

  Z całym szacunkiem ale Nichts, to jakaś masakra jest :-)
  Do tego towarzystwa najbardziej pasuje Roger Waters – Radio Waves
  Ale z moich najulubieńszych:
  Joy Division – Transmission
  RATM – Guerilla Radio
  Robbie Williams – Radio
  Każdy z innej beczki.

 2. Przemysław Says:

  Ale zasunąłeś tym Williamsem – zupełnie zapomniałem, że zrobił kiedyś takie dobre retro-new-romantic.

 3. Jesteś moim radiem | Says:

  […] Polecam: Top 6 piosenek o radiu […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: