Żegnaj, Bulsara – co za nazwisko!

Rzadko umieszczam tu utwory zupełnie nieznane i trudno dostępne, a może czasem warto. Śpiewaną przez angielską artystkę folkową Normę Waterson piosenkę Reply to Joe Haines znalazłem na samym końcu płyty o skomplikowanym tytule The Rough Guide to World Music, Volume One: Africa, Europe and the Middle East. Zaintrygowany tekstem, postanowiłem zbadać, o czym jest. Okazało się, że tytułowy Joe Haines, to dziennikarz brytyjski, który po śmierci Freddiego Mercury’ego napisał o nim niemiły i dość homofobiczny felieton (patrz: obrazek poniżej, można powiększyć).

Odpowiedzią na tekst jest właśnie ten piękny, subtelny hymn pochwalny dla wokalisty Queen.  Żaden zwykły facet – w blasku świateł / Żaden Kopciuszek –co za twarz / Dał nam tyle radości i jakąś odmianę / Nikt taki już się nie pojawi. Uwagi p. Hainesa skomentowane są tak: Czy to ważne / jak dochodził? Najbardziej jednak podoba mi się odwołanie do prawdziwego nazwiska Mercury’ego: Żegnaj, Bulsara – co za nazwisko!

Szkoda, że Reply to Joe Haines jest tak mało znane. Tym większa pochwała dla ludzi z Rough Guides (co bym ja zrobił bez ich Rough Guide to Classical Music?) za umieszczenie go na wyżej wymienionej składance.

Piosenkę napisała Lal Waterson, siostra Normy. Obie współtworzyły kiedyś zespół folkowy The Watersons, o którym dowiedziałem się dopiero przy okazji tego utworu. Jeśli gdzieś znajdziecie, to posłuchajcie ich płyty Bright Phoebus z początku lat siedemdziesiątych. A szczególnie innego niesamowitego kawałka Lal Waterson, Fine Horseman.

Źródła zdjęcia Freddiego i skanu z Daily Mirror nieznane.

♫ LINKI:

Norma Waterson – Reply to Joe Haines

Lal Waterson – Fine Horseman

Tekst piosenki (z tej strony, tam też trochę informacji):

Read your letter, tore the page
Wondered whether to write in rage
Then I thought it better to use your trade
No-one should ever die of AIDS

No ordinary fellow, centre stage
No Cinderella, what a face
Gave us so much pleasure and some change
His likes will never come again

Read your letter, such a shame
And I think it better you think again
What’s it matter how he came
Bye bye Bulsara—what a name

No ordinary fellow, centre stage
No Cinderella, what a face
Gave us so much pleasure and some change
No-one will ever take his place

Reklamy

Tagi: , , , , , , ,

Komentarzy 5 to “Żegnaj, Bulsara – co za nazwisko!”

 1. Adam Says:

  Co za piosenka i zespół! Bardzo mi się podoba, piekna melodia i prosty tekst. Pod wpływem tego felietonu Norma musiała długo dobierać słowa i muzykę, chciała swe uczucia oddać jak najlepiej. Czy znasz jeszcze jakieś zespoły folkowe, ale takie z przemyślanymi i nieskomplikowanymi melodiami?

 2. Przemysław Says:

  Kurczę, trudne pytanie, bo słabo się na razie orientuję w folku. Na pewno mogę polecić Nicka Drake’a – „przemyślana i nieskomplikowana” to dobra definicja jego muzyki.
  Tyle ode mnie. Może Czytelnicy pomogą?

 3. Adam Says:

  Może i nie folk, ale w podobnych klimatach: Nico. Sama, bez Velvet Underground. Znam jeszcze The Trees i ich album „Garden of Jane Delawney”, oraz Ivę Bittovą, skrzypaczkę i wokalistkę. Słyszałem jej parę płyt z różnymi muzykami i na razie najbardziej podobały mi się „Bittova & Fajt” i bardzo fajna płyta z kolędami i innymi piosenkami świątecznymi „Kolednice”. Po czesku, oczywiście :)

 4. marna_pociecha Says:

  Prawdopodobnie Tim Buckley też się nada. Dopinam link do jego legendarnej piosenki, jak się wydaje, prostej i przemyślanej.

  http://www.zappinternet.com/video/toqGwiYhoX/Tim-Buckley-Song-to-the-Siren

 5. Przemysław Says:

  No, Song to the Siren jest bezbłędne. Ja jeszcze uwielbiam Morning Glory i Dream Letter.

  Właśnie robię jutiubowy research Ivy Bittovej. Bardzo jestem wdzięczny za nieanglojęzyczne rekomendacje, szczególnie tak dobre.

  Skoro była Nico, to polecam muzę innego zespołu – Marianne Faithfull. Rzadko sama pisała piosenki, więc nie wiem, czy pasuje do kategorii. Za to śpiew Normy Waterson trochę mi ją przypomina. Z wczesnej Faithfull najbardziej lubię „Something Better”: http://v.youku.com/v_show/id_XNzgzMzUzMzY=.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: