Youssou N’dour, ale nie to o sekundach

Senegalskiego piosenkarza Youssou N’dour znamy, czy tego chcemy, czy nie, ze śpiewanego z Neneh Cherry utworu 7 Seconds. Może to i dobra piosenka, ale tak ograna, że nie sposób nawet ocenić. Sam poznałem Youssou N’dour trochę wcześniej, w Shaking the Tree, piosence śpiewanej z Peterem Gabrielem. Jak widać, europejscy artyści lubią Senegalczyka i zapraszają do najróżniejszych projektów. Piosenki Youssou N’dour są różne, tzn. lepsze i gorsze. Jest jednak jeden kawałek, od którego nie mogę się uwolnić – nazywa się Immigrés/Bitim rew.

Jest to piękna, brzmiąca trochę boleśnie, a trochę optymistycznie piosenka z niesamowicie pomysłowymi melodiami. Najbardziej wciągająca jest jednak warstwa rytmiczna, która przykuwa uwagę przez całe 7 minut trwania utworu i  przy której większość znanych mi piosenek brzmi jak coś Ramonesów. Immigrés niekoniecznie chwyta od razu, ale wciąga coraz bardziej z każdym przesłuchaniem.

Utwór powstał pod wpływem wizyty N’doura w Paryżu, po zaproszeniu przez związek zawodowy paryskich taksówkarzy z Senegalu. Kiedy zobaczył, w jakich warunkach żyją tam Senegalczycy, napisał Immigres/Bitim rew, w której namawia emigrantów do powrotu do ojczyzny, gdzie jest dla nich nadzieja. Nie wiem, czy powrót do Senegalu to dobry pomysł, ale zakładam, że poważni ludzie nie kierują się w swoich decyzjach życiowych radami zawartymi w piosenkach pop. Utrudniłoby to znacznie funkcjonowanie społeczeństwa, bo duża część piosenek zachęca np. do wykonywania jakiegoś tańca, zaś niewiele utworów namawia do pójścia do pracy bądź do spełniania innych obywatelskich obowiązków.

♫ Linki:

♪ Immigres/Bitim rew

♪ Na żywo

Bonus 1: teledysk do Shaking the Tree. Peter Gabriel w dołku imidżowym.

Bonus 2: The Ramones – Sheena is a Punk Rocker, gdyby ktoś nie znał.

Zdjęcie: Erica Kowal (cc), znalezione na Wikimedia Commons.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: