piosenka o kwiatkach

russolo_intonarumori

Rzadko zdarza się, aby piosenka była przebojowa nie mimo swojej awangardowości, ale właśnie przez nią. Tak jest właśnie w przypadku Blume (1993) niemieckiego zespołu Einstürzende Neubauten. Piosenka składa się z kilku nut granych na cholera wie czym, melodii nuconej przez wokalistę Blixę Bargelda, wypowiadanych przez niego łacińskich nazw kwiatów i mniej lub bardziej sensownego anglojęzycznego (z udawanym akcentem) monologu Anity Lane. Efekt wzmacnia teledysk, zainspirowany zdjęciem maszyny muzycznej Luigiego Russolo z 1913 roku. „Tylko tyle i aż tyle” napisałbym, gdybym był recenzentem pop w „Polityce”.

Blixa BargeldAnita Lane and CatArcyprzystojny (podobno) Niemiec Blixa Bargeld to nie tylko lider industrialno-awangardowego Einstürzende Neubauten, ale do niedawna gitarzysta The Bad Seeds Nicka Cave’a, gdzie okazjonalnie śpiewał (np. partię diabła w piosence Loverman, taty w Weeping Song i właściciela cyrku w The Carny). Australijka Anita Lane też coś robiła w The Bad Seeds, choć nie wiem dokładnie co. Pamiętam tylko jej zdjęcie z kotkiem z okładki pierwszej płyty zespołu, From Her to Eternity.

Teledysk na YouTube

Teledysk na DailyMotion

P.S. Na specjalne życzenie żony zamieszczam link do innej niemieckiej piosenki o kwiatkach, Tulpen und Narzissen dziwnej postaci Neue Deutsche Welle (niemieckiej nowej fali)  Andreasa Doraua.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Komentarzy 9 to “piosenka o kwiatkach”

 1. pangolin Says:

  Dziękuję, Przemxa.

 2. vatazhka Says:

  „Piosenka składa się z kilku nut granych na cholera wie czym” – to jest gitara elektryczna, wyraźnie słychać flażolety.

 3. Przemysław Says:

  Gitara, a konkretnie jej główka, faktycznie była głównym podejrzanym. Ale wydawało mi się to się zbyt banalne jak na standardy E.N., którzy najbardziej lubią grać właśnie na cholera wie czym.

 4. erarchpembrok Says:

  Zgadzam się – flażolety albo jakiś rodzaj gitary preparowanej.

 5. InguriaSuper! Says:

  Tulpen und Narzissen doskonałe, czy ja dobrze zrozumiałam że pan ze smutnym wyrazem twarzy śpiewa że Tulpen und Narzissen sagen nein zu Liebe, ja zum Spiel? ;)

 6. Przemysław Says:

  Właśnie to śpiewa, choć nawet po przetłumaczeniu nie wiadomo, o co chodzi. Polecam jego największy hit, Fred vom Jupiter:

 7. InguriaSuper! Says:

  Wow, on jest rzeczywiście atraktiv und muskulos ;) to brzmi jak piosenka ludowa przerobiona na elektro XD

 8. renhoelder Says:

  Frażolety to sposób naciskania na progi, a ściśle mówiąc- ledwie ich dotykania podczas gry na gitarze. Uzyskane wtedy dźwięki są nieprawdopodobnie delikatne i RACZEJ, choć niekoniecznie stosowane przy grze na gitarze klasycznej. Można ten efekt uzyskać wyłącznie na 5tym, 7 i 12 progu na gryfie gitary. A Anita Lane to autorka tekstu piosenki From Her To Eternity, Your Funeral, My Trial – The Bad Seeds i kilku również The Birthday Party. Wieloletnia muza Nicka Cave, późniejsza jego kobieta i osoba czynnie związana również z Die Haut, Einsturzende Neubauten, Mickiem Harvey’em (mam tu na myśli związki artystyczne) I wiele tu jeszcze można wymieniać. To jej Cave zadedykował swój literacki debiut pt. And The Ass Saw The Angel z 1987 roku. Pojawiła się również gościnnie służąc wokalem w Ghosts… Of The Civil Dead – filmie (1988) australijskiego reżysera Johna Hillcoata, znanego również z częstej współpracy z Nickiem Cave i Warrenem Ellisem (The Proposition, The Road, czy wspomniane wcześniej Ghosts…)
  Pozdrawiam!

 9. Przemysław Says:

  Łał, to są dopiero wyczerpujące informacje. Dzięki, pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: