arcydzieła • o wiośnie w Appalachach

 

Appalachian Spring

Zdjęcie z premiery baletu

 

Amerykańskiemu kompozytorowi Aaronowi Coplandowi przyświecała idea tworzenia muzyki poważnej dla każdego. Najwspanialszym wyrazem tego myślenia jest napisany w 1944 roku, więc chyba ku pokrzepieniu serc, balet Appalachian Spring. To, co teraz nazwalibyśmy „typowo amerykańskim brzmieniem”, stworzył w dużej mierze właśnie Copland, w baletach Rodeo, Billy the Kid oraz Appalachian Spring. To ostatnie dzieło, grane zwykle w postaci niewiele krótszej od oryginału suity, różni się od pozostałych brakiem fragmentów westernowych. Za to, zgodnie z tytułem, jest wiosenne całą gębą. Najbardziej z panią wiosną kojarzy mi się melodia, która pojawia się po raz pierwszy we fragmencie Fast, po trzech minutach ledwo słyszalnego wstępu Very slowly (miało być dla ludu, więc kompozytor olał włoskie oznaczenia tempa).

Mam Appalachian Spring na płycie (20 zł) z serii Classics for Pleasure. Tytuł serii może mało ciekawy, ale jak najbardziej pasuje do ówczesnej ideologii Coplanda. W odróżnieniu od np. Arnolda Schoenberga, uważał, że łatwość odbioru i wartość artystyczna muzyki wcale nie wykluczają się nawzajem. A najlepszy dowód na to dał w postaci Appalachian Spring.

♫ Linki, oby długo działały:

Cała suita Appalachian Spring:

♫ Fantastyczne telewizyjne nagranie baletu – rok 1959 (1-sza z 4 części). Występuje twórczyni wizualno-ruchowej części Appalachian Spring, Martha Graham.

♫ Pierwsze nagranie Appalachian Spring  (legalnie, bo takie stare) na blogu Big 10 Inch Record.

Zdjęcie z Library of Congress.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź to “arcydzieła • o wiośnie w Appalachach”

  1. Przemysław Says:

    Uzupełniłem linki. To nagranie TV z lat pięćdziesiątych po prostu mnie rozwaliło – pokochałem Appalachian Spring na nowo. Obejrzyjcie wszystkie cztery części.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: