top 5 • wczesny R.E.M.

r.e.m. 1986Zapomnijmy na chwilę o Losing My Religion i Everybody Hurts, według stacji radiowych jedynych piosenkach, jakie nagrał zespół R.E.M. i cofnijmy się do głębokich lat osiemdziesiątych. Już wtedy bowiem, jeszcze przed nagraniem pierwszego przeboju The One I Love (1987), zespół z Athens w Georgii zaliczany był do najważniejszych w Ameryce. Oczywiście tylko przez krytyków i tzw. hipsterów, czyli ludzi fajniejszych i coolszych od Was i ode mnie. Później zespół „sprzedał się przez zdobycie popularności”, że zacytuję wspaniały filmik Hipster Olympics. Zainteresowani wczesną twórczością R.E.M. powinni zacząć od tych pięciu piosenek (kolejność chronologiczna, ale odwrotnie – od 1986 do 1982):

Swan Swan H (1986) – Na początek deser, czyli akustyczna ballada. Tekst dotyczy jakichś mrocznych (ale za bardzo nie wiadomo, jakich) epizodów z wczesnej historii USA, których to, jak wiemy z książek Kurta Vonneguta, było więcej niż epizodów jasnych albo chociaż szarawych.

Fall on Me – (1986) Jedna z najbardziej przebojowych wczesnych piosenek zespołu. Przesłanie ma  ekologiczne: buy the sky and sell the sky itp. Naiwne to, ale prorocze (patrz: handel emisjami CO2, handel produktami ze skaju). 

I Can’t Get There from Here (1985) – Najbardziej imprezowa piosenka z całej listy, a do tego jeszcze świetny teledysk. W końcu są z tego samego miasta, co B 52’s (choć wtedy byli mniej od B 52’s popularni). „Nie mogę dostać się tam stąd” – nie ma dnia, żebyśmy nie byli w takiej sytuacji.

So. Central Rain (1984) – Losing My Religion nie wzięło się znikąd, refren „I’m sorry” równie dobrze nadawał się do radia i MTV. No, ale wtedy R.E.M. nie promował Warner, tylko mała firma I.R.S. Records. Jedna z wielu piosenek zespołu, w której woda jest metaforą czegoś tam, pewnie życia.

Gardening at Night (1982) – Najlepszy przykład bardzo wczesnego R.E.M. –  dość punkowo i z zupełnie niezrozumiałym tekstem. Całkiem dobre – gdybym to słyszał na początku lat osiemdziesiątych, bez wątpienia przewidziałbym późniejsze sukcesy zespołu. Piosenka prawdopodobnie o tym, że nocą lepiej kopać ogródek niż piłkę albo bliźniego.

Okładka stąd.


Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Komentarze 3 to “top 5 • wczesny R.E.M.”

  1. jakuzz Says:

    nigdy nie byłam fanką i to się raczej nie zmieni, ale dobrze się słucha Twojego top 5. ostatnia git.

  2. Przemysław Says:

    Moich top 5 zawsze się dobrze słucha, a ostatnią piosenkę sam napisałem. Obecnie w sumie też nie jestem fanką, mój wcześniejszy kult R.E.M. odbił mi się czkawką.

  3. Mimic Says:

    Nigdy nie uwielbiałem R.E.M. ale piosenki łagodne i przyjemne, trochę nie moje klimaty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: