Muzyka klasyczna, FAQ: Od jakiego jednego utworu zacząć słuchać muzyki poważnej?

żródło: www.gothicroseantiques.comOdpowiedź, wbrew pozorom, jest prosta: należy zacząć od The Planets – suity orkiestrowej brytyjczyka Gustava Holsta z 1916 roku. Jest to muzyczny portret siedmiu planet, z astrologicznego punktu widzenia. To wyjątkowo barwna rzecz, co łatwo stwierdzić porównując dwa najbardziej znane fragmenty, czyli Mars (co przynosi wojnę) i Jowisz (przynosi wesołość). Zwykle nic nie mówię o wykonaniach, ale tym razem odradzę wersję Herberta von Karajana – mógłbym wymruczeć całość i wyszłoby bardziej porywająco.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze 2 to “Muzyka klasyczna, FAQ: Od jakiego jednego utworu zacząć słuchać muzyki poważnej?”

  1. Aleksander Says:

    Słucham właśnie wykonania Atlanta Symphony Orchestra and Chorus pod batutą Yoela Leviego (Telarc) i nie mogę dojść jak to się stało, że nikt nie zarzucił Hansowi Zimmerowi plagiatu „Marsa” w ścieżce dźwiękowej do Gladiatora? Moim zdaniem to już więcej niż inspiracja i czerpanie pełnymi garściami – to prawie reedycja, ledwie wyrzucenie zbędnych fragmentów i przemontowanie całej reszty… Inna rzecz, że John Williams, James Newton Howard i całe zastępy ich holywoodzkich naśladowców na każdej ścieżce dźwiękowej powinni dziękować Holstowi :-)
    (Przy okazji: w tagach – Holst, nie Mahler?)

  2. Przemysław Says:

    Witam! Ten Mahler w tagach w sumie nie wiadomo skąd, ale już go zostawię, dodam tylko Holsta.

    Co do inspiracji/plagiatów, to Williams na 100% (dla zainteresowanych, pisałem tu: https://placowkapostepu.wordpress.com/2008/11/26/single-muzyki-klasycznej-angielskie-marsze/ ). Ja słyszę jeszcze melodię z „Czterech pancernych” (serio, konkretnie fragment „potargały sad”) w piątej części, czyli w „Saturnie”, ale może to być przypadkowe podobieństwo albo moja wyobraźnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: