Plagiaty, Inspiracje, Sample, Kowery: najlepsza melodia, jakiej Jay-Z nie napisał.

czajkowski_jay-zJay-Z ma kilka przebojów z niezłymi melodiami ale, o ile wiem, żadnej z nich nie wymyślił. W hip-hopie linii melodycznych raczej się nie tworzy, tylko się je bierze. Pierwszym i chyba największym przebojem rappera jest Hard Knock Life (Ghetto Anthem). Piosenka odniosła sukces nie dzięki (może i dobremu) rapowaniu Jay-Z, ale dzięki kojarzącej się z Ulicą Sezamkową, śpiewanej przez dzieci melodii refrenu. Jay-Z to jednak żaden Czajkowski czy McCartney, i melodii tej nie napisał. Wziął ją z piosenki It’s the Hard Knock Life pochodzącej z Annie – musicalu dla młodszych widzów.

W oryginale piosenkę śpiewają dzieci z sierocińca. Użyty przez Jay-Z refren brzmi „It’s the hard knock life for us (2x) / ‚steada treated we get tricked / ‚steada kisses we get kicks”. „Steada” znaczy „instead of”. „Treated” i „tricked” to gra słów związana z halloweenowym zawołaniem „trick or treat”. A ogólnie chodzi o to, że w sierocińcu jest ciężko.

Przesłanie tekstu najwyraźniej pasowało Jay-Z do rzeczywistości murzyńskiego getta, o której mówi jego utwór. Fantastyczna melodia natomiast pasowała słuchaczom, nawet tym, co hip-hopem dotąd gardzili. I w ten sposób zaczęła się droga Jay-Z do tytułu najbogatszego rappera na świecie oraz do Beyoncé. Hard knock life jednak znowu dało „Jigga” kopa: w  zeszłym roku w zarobkach prześcignął go 50 Cent.

♫ Annie – It’s the Hard Knock Life

Tagi: , , , , ,

Komentarze 2 to “Plagiaty, Inspiracje, Sample, Kowery: najlepsza melodia, jakiej Jay-Z nie napisał.”

  1. fnk4 Says:

    znane znane, jigga zawsze na fajnych samplach lecial. polecam 3 czesciowe „the jigga collection”
    http://www.discogs.com/search?type=all&q=the%20jigga%20collection

  2. Przemysław Says:

    Dzięki. Sprawdziłem tracklisty – że Kraftwerk samplował, to nic dziwnego, wręcz hiphopowa tradycja. Ale Talking Heads się nie spodziewałem. I oczywiście pan Abdel Halim Hafez jest, co go w Big Pimpin’ wykorzystał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: