Crazy: za co kochamy Nową Falę

pylonMuzyka nowofalowa pojawiła się zaraz po punku, pod koniec lat siedemdziesiątych. W porównaniu z punk rockiem była bardziej oszczędna, chłodniejsza, spokojniejsza i miała większe ambicje intelektualne. Najbardziej znane zespoły Nowej Fali to Talking Heads i Joy Division, w Polsce zaś Republika i Maanam. A esencją New Wave pozostanie dla mnie zawsze piosenka Crazy (1981) zespołu Pylon.

Crazy ma prosty rytm, prostą partię gitary i prosty, ale bardzo dziwny tekst.  Zaczyna się on od „Jest ci dziwnie, ale nie wiesz, dlaczego”. Tytułowy stan szaleństwa opisany jest w refrenie: „głowa ci się trzęsie, ramiona ci się trzęsą, stopy ci się trzęsą, bo się ziemia trzęsie”. Najładniejsze słowa znajdziemy w mostku: „nic cię nie zrani, chyba że sam tego chcesz / nie ma odpowiedzi, są tylko powody, by wytrzymać / idziesz na spacer i próbujesz to zrozumieć”. Niezłe są też pojawiające się kilkakrotnie wariacje na temat słowa „listen”. Prosta ale bardzo nietypowa piosenka – za to właśnie lubię muzykę nowofalową.

Pylon pochodzi z niedużego miasta Athens w Georgii i nigdy bym o nim nie usłyszał, gdyby inny zespół z tego samego miejsca, R.E.M., nie nagrał własnej wersji Crazy.

Piosenki w wersji oryginalnej posłuchać można tutaj.

Powyższy link nie działa, na razie można posłuchać na YT (edit: 8.09.2012)

Okładka pochodzi stąd.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: