Piosenka o tym, że będzie padać.

Edvard Munch - Wieczór na ulicy Karl Johan

Edvard Munch - Wieczór na ulicy Karl Johan

Piosenkę I Think It’s Going To Rain Today (1968) Randy’ego Newmana poznałem, słuchając programu w amerykańskim radiu publicznym NPR, gdzie gościnnie didżejowała genialna młoda piosenkarka Joanna Newsom. W utworze najbardziej podoba się Newsom dziwna partia orkiestrowa, która kojarzy jej się z amerykańskim kompozytorem dwudziestowiecznym Aaronem Coplandem. Ponieważ a) uwielbiam Coplanda i b) jestem skłonny uwierzyć we wszystko, co Joanna Newsom powie, mnie również się tak kojarzy.

Tytułowe przeczucie dotyczące deszczu odnosi się oczywiście raczej do nastroju niż do meteorologii. Punktem kulminacyjnym utworu są zaś słowa „lonely… lonely…” na tle wspomnianej już orkiestry smyczkowej. I Think It’s Going To Rain Today największym hitem było (tak samo, jak kilka piosenek Cohena) w wersji Judy Collins. Nagrywały ją też m. in. Nina Simone i Norah Jones. Z wymienionych wersji tylko ostatnia w miarę mi się podoba, ale i tak utwór ten najlepiej brzmi (jak to często bywa) w wykonaniu  autorskim, tu: Randy’ego Newmana.

A oto Randy Newman, na żywo i z orkiestrą, rok 1979:

Reklamy

Tagi: , , , , , , , ,

Komentarze 4 to “Piosenka o tym, że będzie padać.”

 1. KrzysztofUW Says:

  Piosenka o czymś więcej :)

 2. Przemysław Says:

  Zaś tytuł postu stąd, że chciałem skusić ludzi wpisujących do wyszukiwarki pytanie „będzie padać?”

 3. Mariusz Herma Says:

  Jako fan i Newmana, i Newsom (oboje „nowi”) dziękuję wielce za ten link!

 4. Przemysław Says:

  Proszę :] A na dole tej strony z Joanną N. są odnośniki do takiego samego programu z Randy’m Newmanen i… Weird Al Yankovicem, który też wybiera coś Newmana. Oprócz tego, bardzo sympatyczne programy, gdzie gościnnie dj-ują panowie z Portishead i pan z Radiohead.

  Randy’ego Newmana dopiero zacząłem poznawać, właśnie przez tę audycję. W ogóle strasznie lubię programy, gdzie artyści wybierają piosenki. W ten sposób zainteresowałem się Radiohead (Bjork ich wybrała, a konkretnie Karma Police, w programie „Geschmacksache” na ś.p. Viva Zwei, późny rok 1997, ma się pamięć do niepotrzebnych rzeczy), a także Talking Heads (wszyscy ich wybierali, zwykle Once in a Lifetime).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: