Leonard Cohen, jakiego (być może) nie znacie

leonard-cohen

Muzyka popularna składa się z formy i treści. W pewnym momencie kariery Leonarda Cohena (a konkretnie w latach osiemdziesiątych), szlag trafił to pierwsze. Teksty były nadal okej, natomiast towarzysząca im muzyka  już nie. Nawet jeśli sama melodia była w porządku, to aranżacja na syntezatory, automat perkusyjny (albo perkusję, która brzmiała jak automat perkusyjny) i chórki, zabijała piosenkę. Oprócz tego, utwory z tego okresu są za długie, a Cohen bardziej mruczy, niż śpiewa. Najlepszym przykładem, o którym już zresztą pisałem, jest Hallelujah, które dopiero po opracowaniu przez Johna Cale’a, a potem Jeffa Buckleya, okazało się arcydziełem. Jednak kiedy Leonard Cohen, pod koniec lat sześćdziesiątych, zaczynał karierę piosenkarza, jego muzyka była zupełnie inna. I o wiele lepsza.

Jedna z najlepszych składanek w historii rocka

Jedna z najlepszych składanek w historii rocka

Jak większość osób, znałem tylko późniejszą twórczość Cohena. Wszystko zmieniło się, kiedy w ogólniaku usłyszałem składankę Greatest Hits (dostępną także pod tytułem The Best of, z tym samym materiałem i okładką). Byłem zdezorientowany: składanka wydana w roku 1975 (a przecież Cohen to piosenkarz z lat osiemdziesiątych), delikatne, akustyczne aranżacje (gdzie perkusja o dźwięku „pszszsz”?), no i głos – zamiast niskiej melorecytacji, całkiem znośny śpiew. Suzanne, Last Year’s Man, Who by Fire, Famous Blue Raincoat, Chelsea Hotel No. 2, Bird on the Wire, The Partisan – tytuły, których wcześniej nie znałem, a za którymi kryją się jedne z najlepszych piosenek dwudziestego wieku. Komu nic nie mówią, ten powinien natychmiast coś z tym zrobić. Nawet, jeśli zmienia stację radiową przy pierwszych dźwiękach In My Secret Life.

Osobom pragnącym wyjść poza dwanaście piosenek ze wspomnianej składanki polecam szczególnie dwie płyty: Songs of Leonard Cohen (1968) i Songs of Love and Hate (1971). Pierwsza z wymienionych to późny debiut Cohena, który był już w miarę znanym pisarzem i poetą, kiedy postanowił zaśpiewać swoje wiersze. Oprócz gitary akustycznej i łagodnego śpiewu Cohena, słyszymy co jakiś czas (wtedy jeszcze dyskretne) chórki żeńskie i inne urozmaicenia. Słucha się tego fantastycznie – piękna, melancholijna płyta.

Okładki pierwszych czterech płyt

Okładki pierwszych czterech płyt

Nie wiem co stało się w życiu Cohena w ciągu trzech lat dzielących tamten debiut od płyty Songs of Love and Hate, ale trzecia płyta Kanadyjczyka to, pod względem nastroju, zjazd po równi pochyłej do bagna. Romantyczny smutek zastąpiony został przez rozpacz łamaną przez gorycz. Tytuły takie jak Avalanche (Lawina) albo Last Year’s Man (Zeszłoroczny człowiek) mówią wiele. Tak samo, jak pierwsza linijka albumu: „Wkroczyłem w lawinę, zasypała mi duszę” – narkotyki czy tylko depresja? Mamy jeszcze takie Dress Rehearsal Rag, o podobnej „lustrzanej” tematyce, co Tak, tak Obywatela G.C., tylko jeszcze bardziej pesymistyczne. Ogólnie rzecz biorąc, jest to najbardziej ponura płyta, jaką znam. A jednocześnie jedna z najlepszych – pożyczenie jej od jednej z komentujących tu osób było niezwykle ważnym krokiem w rozwoju moich zainteresowań muzycznych (płytę oczywiście zwróciłem).

Zachęcam wszystkich wielbicieli ładnego, akustycznego folku (Bob Dylan, Nick Drake, Joni Mitchell) do posłuchania  twórczości Leonarda Cohena do połowy lat siedemdziesiątych. Później było już różnie, ale pierwsze cztery płyty to naprawdę wspaniała muzyka.  Oto materiały multimedialne:

Suzanne – Niesamowity występ na festiwalu Isle of Wight w 1970 roku. Niestety, urwany początek utworu.

The Stranger Song – Występ telewizyjny, rok 1967.

Avalanche – Niestety późniejsze wykonanie, ale i tak doskonale ciemny utwór. Nic dziwnego, że Nick Cave chciał, aby otwierał on jego pierwszy album z zespołem The Bad Seeds.

Ciekawe cytaty:

And everything depends upon how near you sleep to me (Take This Longing, później sparafrazowane przez The Smiths w Hand in Glove)

Some women wait for Jesus and some women wait for Cain (Last Year’s Man)

It’s true that all the men you knew were dealers who said they were through with dealing every time you gave them shelter (The Stranger Song)

Some girls wander by mistake into the mess that scalpels make (Teachers)

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , ,

Komentarzy 12 to “Leonard Cohen, jakiego (być może) nie znacie”

 1. Mariusz Herma Says:

  Nigdy nie potrafiłem wyjść z podziwu, jak współcześnie brzmi „Songs of Love and Hate”. Mało który album z tamtych czasów tak dobrze się trzyma – w zasadzie gdyby został wydany dziś, nikt by nie pomyślał, że to płyta nagrana prawie 40 lat temu (!).

 2. pak4 Says:

  Ja miałem trochę szczęścia — akurat Cohena (tego starego) śpiewali uczniowie z tego samego liceum. Równolegle więc poznawałem „Dance me to the end of love” (akurat dość popularne) oraz „Chelsea Hotel No. 2” (śpiewane przez ‚kolegów’ ze starszych klas).

 3. Przemysław Says:

  M. H. Nawet sobie dziś sprawdzałem to brzmienie, słuchając głośniej niż zwykle. Dotarła do mnie linijka tekstu Avalanche, która wcześniej mi jakoś umknęła: „You say you’ve gone away from me, but I can feel you when you breathe.” Brrrr…
  Znalazłem też wykonanie Dress Rehearsal Rag wcześniejsze, niż autorska wersja Cohena. Pani Judy Collins, która chyba też jako pierwsza śpiewała Suzanne:
  http://judy-collins-dress-rehearsal-rag-mp3-download.kohit.net/_/627962
  Nawet niezłe, choć brakuje tych niesamowitych chórków dziecięcych.

  PAK W latach osiemdziesiątych istniał chyba jakiś kult wczesnego Cohena. Pamiętam nawet wydawnictwo z podejrzanymi (np. Tonight Will Be Fine na „Dziś w nocy będzie fajnie”) tłumaczeniami tekstów. No i był Maciej Zembaty, który śpiewał po polsku na sposób „piosenka aktorska” piosenki Cohena z całego okresu twórczości. Kasetę Zembatego i wspomniane tłumaczenia znalazłem kiedyś u starszego rodzeństwa. Ludzie w moim wieku nie mieli już niestety okazji zapoznać się nawet z hitem Suzanne – o ile pamiętam, do dziś nie słyszałem go ani razu w radiu. Zresztą nie słyszałem nigdy w radiu ŻADNEJ piosenki Leonarda Cohena sprzed 1985 roku. Ani razu – a pamięć do takich rzeczy mam dobrą.

 4. jakuzz Says:

  quite a surprise, byłam raczej nieświadoma. ale Cohen na zawsze będzie mi się kojarzył z zajęciami na pierwszym (? lub drugim) roku studiów, pewnie pamiętasz interpretację „I tried to love you my way,
  But I couldn’t make it hold.” by Pedro:)

 5. Przemysław Says:

  Interpretację, owszem, pamiętam. A za późniejszą „ewolucję” Cohena wielu wini producenta Phila Spectora. Zarzuca mu się zresztą zniszczenie brzmienia niejednego albumu. Obecnie grozi mu dożywocie, ale za co innego.

 6. Magdalena Says:

  Oj, dawno nie słuchałam Cohena…Pierwszym jego kawałkiem mocno przeżywanym przeze mnie był „Famous Blue Raincoat”. Zniechęciłam się do Cohena kiedyś przy piosence „Dance me to the end of love”, którym zamęczano w radio onegdaj i tak mi zostało na dłuuuugo. Dzięki Przemku, że zwróciłeś uwagę na teksty, które, choć wyśpiewywane spokojnym, aksamitnym, głębokim głosem, są przy tym naprawdę extra-mocne i mroczne. Cóż, na pewnej stronie poświęconej Cohenowi został on nazwany Potworem Miłości…

 7. Przemysław Says:

  Ciekawe, że Dance Me to the End of Love tak często podawane jest jako przykład tego gorszego Cohena. A mnie cały czas się podoba. Co innego np. nieudane country „Closing Time” albo dobra, ale zagłuszona przez jakieś organki Casio „The Future”.

  Mówić o Cohenie bez uwzględnienia tekstów nawet trudno, bo to jednak przede wszystkim poeta.

  Co do Potwora Miłości, to trudno oprzeć się wrażeniu, że prezenterka zapowiadająca The Stranger Song padła jego ofiarą (ech, musiałem to napisać).

 8. Magdalena Says:

  No pewnie, że o Cohenie bez tekstów trudno…ale na niektóre wcześniej nie zwróciłam takiej uwagi, na jaką zasługują, albo po prostu teraz dopiero lepiej je rozumiem. W każdym razie wsłuchałam się w nie po przeczytaniu podanych przez Ciebie cytatów. :)

 9. Przemysław Says:

  A, to jeśli w taki sposób się przyczyniłem, to wspaniale. Kategoria „ciekawe cytaty” była więc dobrym pomysłem.
  Dziękuję za tzw. feedback :)

 10. adri Says:

  Hallelujah Cohen’a według ciebie jest słabą piosenką? może dlatego, że nie potrafisz słuchać. po tej notatce przestałam czytać, albo pisałeś to jak nie byłeś w stanie ogarnięcia umysłowego, albo posiadasz szczątkową wrażliwość muzyczną i nie rozumiesz przesłania. lepiej już skończ z tym pisaniem.
  hallelujah.

 11. po_ranna Says:

  Cohen jest żydem, Hallelujah jest nawiązaniem do historii starego testamentu. Przepiękny poetycki przekaz jeśli kotos rozumie o co chodzi. na mnie zrobiła ogromne wrażenie i tak tra nadal…

 12. Jarek Says:

  Ja odczytuję „The avalanche” jako opis PTSD. Wiadomo, że utwór ten powstał po powrocie Cohena z wojny „Jom Kippur”. Cohen uczestniczył w tej wojnie jako artysta – głównie śpiewał dla żołnierzy. Tekst tej piosenki mógł być więc zainspirowany okropnościami wojny, a ta jak wiadomo, nie pozostawia człowieka w tym samym stanie, co przedtem. Być może była ona jednym z czynników wspomnianej zmiany w twórczości Cohena.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: