Arcydzieła • Strawiński jazzowy

stravinsky-ebony-concerto1Ebony Concerto (Koncert hebanowy) Igora Strawińskiego to jedno z najbardziej przebojowych dzieł rosyjskiego kompozytora. Jednocześnie jest to jeden z najlepszych przykładów łączenia muzyki klasycznej z jazzem. Jest to krótki – trzy części trwają zaledwie 9 minut- koncert na klarnet i małą orkiestrę, a właściwie big band jazzowy. Powstał w USA w roku 1945 na zamówienie popularnego klarnecisty jazzowego Woody’ego Hermana, a tytuł zainspirowany jest nazwą klarnetu w żargonie epoki swingu – „ebony stick”.

To dzięki Ebony Concerto zainteresowałem się Strawińskim. Co ciekawe, mimo niby jazzowo-amerykańskiego brzmienia, koncert zachowuje to, co charakteryzuje całą właściwie twórczość kompozytora – element mroku. Dobrze słychać to w moim ulubionym  środkowym Andante, którego początkowa melodia kojarzy mi się z dźwiękiem otwieranych powoli nocą drzwi. W pozostałych dwóch częściach jest nieco żwawiej, lecz i tak dość dziwnie. Całość jednak, jak przystało na utwór napisany dla gwiazdy muzyki rozrywkowej, jest bardzo przystępna.

Zachęcam do posłuchania całego utworu w wykonaniu zespołu Woody’ego Hermana pod batutą Strawińskiego, na stronach Internet Archive. Można sobie nawet ściągnąć, bo prawa autorskie do tego untitledpremierowego (1946) nagrania już wygasły. Polecam również płytę The Jazz Album, na której po raz pierwszy usłyszałem Ebony Concerto. Znajdziemy tam inne przykłady łączenia klasyki z jazzem, z Błękitną rapsodią Gershwina na czele, a do tego kilka przedwojennych standardów jazzowych. Tańsza edycja tego CD kosztuje ok. 25 zł.

Przeczytaj też: Neoklasycyzm, Ognisty ptak
Posłuchaj też: Strawiński – Dumbarton Oaks oraz Octet, Darius Milhaud – Le Création Du Monde
Reklamy

Tagi: , , , , , , ,

Jedna odpowiedź to “Arcydzieła • Strawiński jazzowy”

  1. Przemysław Says:

    Na ten sam temat, ale bardziej obszernie, dosłownie parę dni przede mną napisał Classicalblueslover pod tym adresem:
    http://classical.salon24.pl/382773.html
    Słowo daję, że to zbieg okoliczności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: