Plagiaty, inspiracje, sample, kowery (PISK) – Używany polonez

Martha Argerich - wielokrotnie grała utwory Chopina, nigdy nie pomyślała jednak, by mówić, że to ona je napisała

Martha Argerich - często grała Polonez As-Dur, nigdy nie pomyślała jednak, by mówić, że to jej

Tym razem w serii Plagiaty, inspiracje, sample, kowery, rodak, którego nie musimy się wstydzić, Fryderyk Chopin. Jego fantastyczny Polonez As-Dur (zwany także Heroiczny, nr 6 albo op. 53) okazał się bardzo, hm, inspirujący. Wielu z Was zna zapewne piosenkę The Doors p.t. Hyacinth House, jedną z bardziej przebojowych na płycie L. A. Woman (1970). Motyw, który Ray Manzarek gra na klawiszach, to nic innego, jak tylko „refren” poloneza Chopina – najpierw kilkakrotnie urywek, a potem już na całego.

Doorsi okazali się mało oryginalni, nie tylko pożyczając melodię od Chopina, ale pożyczając pomysł pożyczenia tej melodii. Już w roku 1945, na podstawie Poloneza As-Dur panowie Buddy Kaye (słowa) i Ted Mossman (muzyka, sic) napisali Till the End of Time – utwór, która poważnie podważa prawdziwość słów „dawniej piosenki były lepsze”. Wykonanie, do którego (chyba) prowadzi link jest akurat warte obejrzenia, ale szczerze mówiąc, jest to tylko zbitka rymów częstochowskich (znów polska inspiracja), przy których nawet bełkot Jima Morrisona o „domu hiacyntów”, w którym coś „robią, aby zadowolić lwy” wydaje się prawie nie taki zły.

Na sentymentalno-pretensjonalnym tle dwóch wymienionych piosenek, genialny utwór Oliver Cromwell Monty Pythona wydaje się genialny jeszcze bardziej. Członkowie grupy nie udawali, że to ich piosenka – ktoś zagrał im Polonez As-Dur, a oni, głównie John Cleese, usiłowali opowiedzieć do tej melodii całą historię człowieka, który w XVII wieku wyjątkowo dużo namieszał w Anglii. Udało się to całkiem nieźle, z datami i w ogóle. To pewnie stąd T-raperzy znad Wisły wzięli pomysł na „Poczet królów polskich”. Dobrze zresztą, że tak zrobili, przynajmniej coś sobie Polska odebrała, bo nie od dziś wiadomo, że na podziękowanie za nasze zasługi od naszych anglosaskich kolegów lepiej nie liczyć. Najpierw Jałta, potem wizy do USA i jeszcze udawanie, że sami rozpracowali „Enigmę”. Niewdzięczni.

Na pocieszenie można posłuchać arcydzieła niewątpliwego i w stu procentach oryginalnego, czyli Poloneza As-Dur. Wykonuje go laureatka Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku, Argentynka Martha Argerich. Dla wszystkich wielbicieli muzyki, włosów i sukienek w kropki:

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: