Arcydzieła • żałoba po angielsku

Bitwa nad Sommą, 1916

Bitwa nad Sommą, 1916

Pierwsza wojna światowa była wstrząsem, bo nigdy wcześniej takiej nie było. Edward Elgar, prawdziwy brytyjski patriota, niezwykle ciężko ją przeżył. O ile wcześniej jego utwory przerabiano na patriotyczne hymny, to Koncert na wiolonczelę z 1919 r. nie nadaje się do takich celów. Chyba, że byłby to hymn o wielkiej przegranej całego świata. Elgar użył swojego niesamowitego talentu do pisania melodii, by stworzyć atmosferę absolutnego zdruzgotania.

Z Koncertem związana jest też postać Jaqueline du Pré, angielskiej wiolonczelistki, której interpretacja rozsławiła utwór Elgara w latach sześćdziesiątych. To osobna tragiczna historia – wkrótce potem stwardnienie rozsiane zahamowało jej karierę. Oto początek Koncertu na wiolonczelę w wykonaniu J. Du Pré. Dyryguje Daniel Barenboim. Posłuchajcie, to jeden z najbardziej poruszających fragmentów muzyki, jakie znam, szczególnie moment, kiedy po ok. trzech minutach melodię zaczyna grać cała orkiestra – wyciskacz łez:

Tagi: , , , ,

Jedna odpowiedź to “Arcydzieła • żałoba po angielsku”

  1. Przemysław Says:

    P.S. Wymieniłem video na lepszą jakość. Można jeszcze wcisnąć „HQ”. Nadal uważam to za najbardziej porażającą muzykę, jaką dotychczas słyszałem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: