Gustav Mahler

Austriak Gustav Mahler (1860-1911) pragnął wykorzystać muzykę jako medium dla emocji. Wcześniej muzyka miała być przede wszystkim ładna. A że z rzadka (Mozart) lub bardzo często (Beethoven) dochodziły do tego silne uczucia, to już inna sprawa.

Mahler uważany jest obecnie za najwybitniejszego, obok Beethovena i Szostakowicza, kompozytora symfonii. Zalecam cierpliwość – jego symfonie nie należą do krótkich, jest nawet autorem najdłuższej wykonywanej regularnie symfonii (Trzecia – ponad 100 minut). Nawet znawcy muzyki klasycznej potrzebowali kilkudziesięciu lat aby docenić Mahlera – za życia znany był przede wszystkim jako dyrygent. Pośmiertną sławę zawdzięcza przede wszystkim innemu słynnemu dyrygentowi i kompozytorowi (m. in. West Side Story) – Leonardowi Bernsteinowi.

Muzyka Gustava Mahlera to fascynujący i rozległy świat. Sam ograniczyłem się na razie do słuchania tych symfonii, które mieszczą się na pojedynczym CD. Zainteresowanym poleciłbym na początek finał Czwartej symfonii.

Mamy tu, co częste u Mahlera, partię śpiewaną. Tekst, zaczerpnięty ze zbioru ludowej poezji Des Knaben Wunderhorn, opowiada o dziecięcej wizji życia w niebie (stąd tytuł Das himmlische Leben). Słyszymy o św. Piotrze „biegającym z siecią i przynętą” oraz o św. Marcie która „musi być kucharką”. W połączeniu z piękną melodią i fantastyczną partią orkiestry (świetny efekt „kuligu”) brzmi to, zgodnie z tytułem, nieziemsko. A oprócz tego, zadziwiająco nowocześnie. Zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku (dyryguje wspominany L. Bernstein, sopranistka zaś słusznie opisywana jest w komentarzach jako „sooo cute”). To osiem minut najwspanialszej muzyki, jaką kiedykolwiek napisano.

♫ Leonard Bernstein, Edith Matis. Czwarta część IV symfonii Mahlera.

♫ Mp 3: Wykonanie IV symfonii z 1945 roku na Public Domain Archive, skąd pochodzi klip audio.

Dla chętnych jeszcze ankieta:

Reklamy

Tagi: , , , , , ,

Komentarze 2 to “Gustav Mahler”

 1. Pangolin Says:

  sooooo cute indeed!

 2. Przemysław Says:

  P.S. A oto link do „tłumaczeń” skomplikowanych oznaczeń (a właściwie opisów) partytur, z których to Gustav Mahler słynął:
  http://medicine-opera.com/2009/04/08/mahlers-markings/
  Langsam – Slowly
  Schleppend – Slowly
  Dampfer auf – Slowly
  Mit Dampfer – Slowly
  Allmahlich in das Hauptzeitmass ubergehen – Do not look at the conductor
  i tak dalej…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: