Single muzyki klasycznej – Das Lied

Płyta winylowa Deutsche Grammophon z pieśniami Schuberta. Wygląd krążków CD tej wytwórni często nawiązuje do tego wzoru.

Lied to po niemiecku piosenka. Termin Lieder (tak brzmi liczba mnoga) oznacza pieśni z niemieckim tekstem, najczęściej zaczerpniętym z poezji. Najwięcej tego rodzaju utworów powstało w XIX wieku. Za mistrza formy uważa się Austriaka Franciszka Schuberta – napisał ich około 600, z czego większość jest podobno co najmniej OK. Zaczynamy więc od wspomnianego pioniera romantyzmu, a konkretnie od jego An die Musik, czyli „Do muzyki”. Pierwsze słowa to słynne „Du holde Kunst” – „O zacna sztuko”. Dalej jest w ten sam deseń, bo „w ilu szarych godzinach” ta zacna sztuka przenosi do lepszego świata. Na końcu mamy „Du holde Kunst, ich danke dir dafür”, czyli podziękowanie. An die Musik słyszałem w dwóch świetnych filmach: Popatrz na mnie Agnès Jaoui oraz Anioł przy moim stole Jane Campion. W obu przypadkach mamy wrażliwe, nierozumiane bohaterki, dla których muzyka stanowi przepustkę do mniej okrutnego świata.

Gustav Mahler - wybitny kompozytor i posiadacz noża

Gustav Mahler - wybitny kompozytor, posiadacz noża

Skoro już o okrutnym świecie mowa, to traktuje o nim pieśń Ich hab’ ein glühend Messer Gustava Mahlera. Są przypadki, kiedy „muzyki poważnej” po prostu nie da się traktować poważnie. W tym przypadku kompozytor napisał cykl pieśni (nie tylko muzykę, ale i tekst) pod wpływem nieodwzajemnionej miłości. Tytuł tego utworu oznacza „Mam rozżarzony nóż”. Po chwili dowiadujemy się, gdzie podmiot liryczny go ma – „in meiner Brust” (w okolicach klatki piersiowej). Oczywiście, to ta nieszczęśliwa miłość tak boli. Słyszymy jeszcze „o weh”, czyli takie teutońskie „ojej”. Muzycznie, pieśń jest majstersztykiem. Mahler to jeden z najlepszych kompozytorów muzyki orkiestrowej. Wystarczy posłuchać fantastycznego riffu, od którego się zaczyna. Metallica. A to nie Hetfield gra, tylko Mahler grało.

Reklamy

Tagi: , , , , ,

Komentarze 2 to “Single muzyki klasycznej – Das Lied”

  1. Maesto Says:

    A można wiedzieć, o który dokładnie utwór idzie, bo wielce mnie to zaciekawiło ;-)

  2. Przemysław Says:

    Tzn. który utwór Metalliki? Kurczę, dawno to pisałem, ale chyba kojarzyło mi się to (pod względem siły i „kompaktowości”, bo melodia oczywiście zupełnie inna) z moim ulubionym ich riffem, tym z refrenu Welcome Home (Sanitarium).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: