Soulklassiker 1 – piękni panowie

Otis Redding w akcji

Otis Redding w akcji

Gatunek soul jest w Polsce mocno niedoceniany. Przeciętnemu słuchaczowi nazwa kojarzy się z Unbreak My Heart, czyli nie za dobrze. Też tak miałem. Ten cykl wpisów ma to zmienić. Zaczynamy od panów. Zachęcam do czytania i klikania w linki.

Otis Redding – Try a Little Tenderness (1966) Piosenka radzi, całkiem słusznie, aby spróbować odrobiny czułości. Tekst jest skierowany do mężczyzn – „Może jej być przykro – młodym dziewczynom często przykro, gdy sprzykrzy im się ta sama spódnica, więc kiedy im jest przykro…” i tu słyszymy tytułową radę (tłumaczenie naciągane, aby jakoś oddać rytm i grę słów „weary – wearing”). Try a Little Tenderness to standard muzyki rozrywkowej z lat trzydziestych, tu nagrany w zupełnie nowej wersji. Otis Redding to wielki utracony talent – zginął w w wypadku lotniczym rok po nagraniu tego utworu, w wieku 26 lat.

Marvin Gaye – Mercy Mercy Me (The Ecology) (1971) Dzięki MTV Marvin Gaye znany jest z obleśnego przeboju Sexual Healing. Mercy Mercy Me to o wiele ciekawsza strona twórczości Gaye’a. Niestety, Robert Palmer, robiąc jej kower, stworzył coś jeszcze bardziej obleśnego niż wspomniany Sexual Healing. Spróbujmy zapomnieć jednak o tych dwóch nagraniach i skoncentrujmy się na świetnym albumie What’s Going On, z którego pochodzi oryginalna wersja Mercy. Płyta nagrana została wkrótce po śmierci koleżanki Gaye’a z wytwórni Motown, Tammi Terrell, z którą nagrał m.in. przebój Ain’t No Mountain High Enough. Wstrząśnięty Marvin Gaye postanowił nagrać smutny koncept-album o problemach współczesności, z pomocą którego zbawi świat. Naprawa świata mu nie wyszła, wystarczy wyjrzeć za okno, ale otrzymaliśmy jeden z najlepszych i najbardziej przejmujących albumów w historii muzyki rozrywkowej. Artysta porusza różne tematy, od ogólnych pytań w stylu „co się dzieje i dlaczego?” (utwór tytułowy), przez szukanie nadziei w Bogu (Gaye był religijny, choć z jego ojcem – pastorem mu się nie układało) aż po Inner City Blues (Make Me Wanna Holler) o tym, że niektóre dzielnice są tak straszne, że aż chce mu się wyć (holler). Mercy Mercy Me zaś zajmuje się tematem wówczas jeszcze mało popularnym, czyli zniszczeniem środowiska. To jedna z pierwszych piosenek pop, w której tekście znajdziemy takie słowa jak „rtęć” i „promieniowanie”. Wspaniała płyta i wspaniały artysta – niestety także tragicznie zmarły – w 1984 roku został zastrzelony przez własnego ojca.

Megalomanii nie można było mu odmówić. Isaac Hayes po rozłożeniu okładki longplaya Black Moses (Czarny Mojżesz)

Megalomanii nie można było mu odmówić. Isaac Hayes po rozłożeniu okładki longplaya Black Moses (Czarny Mojżesz)

Isaac Hayes – Soulsville (1971) Przynajmniej ten pan zmarł niedawno i w dość słusznym wieku. W niedawnych czasach zdobył sławę jako głos Chefa z South Parku. W tym wcieleniu nagrał swój ostatni przebój, obsceniczny Chocolate Salty Balls. W piosence Soulsville Hayes używa swego zmiękczającego damskie kolana głosu do propagowania szlachetniejszych treści. Jest to opowieść o murzyńskich slumsach i losie typowego Murzyna – „Miejsce, gdzie mieszka, wiele ma nazw – getto, slumsy lub czarny pas – ja mówię na nie miasto dusz (soulsville).”

Tagi: , , , , ,

Komentarzy 5 to “Soulklassiker 1 – piękni panowie”

 1. jakuzz Says:

  aaa, no widzisz, bo trzeba w notkach przypominać o urodzinach. Wszystkiego najnajnaj!
  Marvin jeee.

 2. Przemysław Says:

  Dziękuję. Faktycznie dobry pomysł – ja na przykład nie pamiętam o niczyich urodzinach, chyba że mi przypomnieć. Ale unikam wpisów osobistych, wystarczy osobisty ton postów.

 3. jakuzz Says:

  no, w naszym wieku czas na Bilobil. też zawsze zapominam

 4. Steve z Poznania Says:

  Co do Otisa Reddinga…wypadek smiertelny mial w wieku 26 lat-nie 36…

 5. Przemysław Says:

  Dzięki, poprawione.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: