Najlepsza piąta symfonia

Znów jedziemy systemem olimpijskim. Piąta symfonia to trudna konkurencja, głównie przez niejakiego Ludwiga van. Napisał taką piątą, że inni kompozytorzy aż drżą na samą myśl o tym, że ich dzieło o tym samym numerze mogłoby zostać z nią porównanie. Niby to tylko cyferki, ale naprawdę drżeli, czytałem o tym.

Brąz – Jean Sibelius (1919) · Skromnemu Finowi udało się wyprzedzić piąte symfonie takich gigantów, jak Gustav Mahler czy Piotr Czajkowski. Jurorzy (czyli ja) przyznali dodatkowe punkty za krótką formę, jakże ważną w naszych zabieganych czasach. W zaledwie 30 minut można odprężyć się wyśmienicie, myśląc np. o skandynawskiej przyrodzie. O niej właśnie myślał kompozytor – podobno łabędzie i wydawane przez nie dźwięki stanowiły inspirację dla pięknej melodii ostatniej części symfonii. Co ciekawe, te same łabędzie musiały też zainspirować chłopców z zespołu The First Class, kiedy pisali swój plażowy hit Beach Baby.

♫ Archiwalne nagranie 5-tej Sibeliusa

Srebro – Dymitr Szostakowicz (1937) · Radziecki kompozytor pisał tę symfonię w podwójnym stresie. Po pierwsze, była to jego piąta, czyli musiał zmierzyć się z Beethovenem. Po drugie, ostatnie dzieła Szostakowicza bardzo nie podobały się Stalinowi. Najprawdopodobniej bardziej stresująca była kwestia Stalina, bo Beethoven nie mógł na przykład wysłać młodego kompozytora na Syberię albo kazać rozstrzelać. Szostakowiczowi udało się połączyć przebojowość (żeby podobało się Stalinowi) z podskórnym niepokojem (a jeśli mu się jednak nie spodoba?). Najlepiej słychać to w pięknym, a jednocześnie nieco przerażającym walcu z drugiej części utworu.

♫ Archiwalne nagranie 5-tej Szostakowicza

Złoto – Ludwig van Beethoven (1808) · Wynik tej konkurencji został przesądzony równe dwieście lat temu. Kompozytor nie wiedział, że już początek tej symfonii wystarczy, żeby zapisać się trwale w historii, więc napisał całe wielkie, konsekwentnie genialne dzieło. Zachęcam do posłuchania pozostałych części, na przykład trzeciej, gdzie w bardzo ciekawy sposób powraca motyw ze słynnego wstępu. Polecam też całkiem ciekawy artykuł w polskiej Wiki.

♫ Archiwalne nagranie 5-tej Beethovena

Przeczytaj też: Gustaw Mahler, Spartakiada – Poematy symfoniczne.
Reklamy

Tagi: , , , ,

Komentarzy 7 to “Najlepsza piąta symfonia”

 1. haddock Says:

  Chłopcy faktycznie pierwsza klasa, ale odnoszę wrażenie, że ich zainspirowały zupełnie inne łabędzie, jakieś piękniejsze i lepsze!
  Wspaniała paproć na okładce Sibeliusowej, a chmurki w tle ułożone starannie naprzemiennie jak obrazki w tym blogu.
  Shosti i Jewgienij – śniegowi chłopcy, pięknie kontrastują z plażowymi.

 2. Maesto Says:

  A ja się nie zgadzam ;D zwłaszcza, że Mahlera brakuje, ale cóż dojdziemy wyżej i niektórzy się „po-wykruszają”. A Bruckner, nie słuchałeś, czy może odpadł w przedbiegach?

 3. Przemysław Says:

  Brucknera 5tej faktycznie nie słuchałem. (Nikomu się nie chce promować klasyki, więc muszą się tym zajmować pół-ignoranci.) Dla piątej Mahlera będzie miejsce w konkurencji „adagio”. Zresztą, niedługo będzie o jednej pieśni GM. Jak będzie o „czwórkach”, to pewnie obaj panowie się zakwalifikują
  A co do wykruszania przy coraz wyższych numerach, to przy 41 będzie prawie walkower.

 4. WWR Says:

  Bardzo ubolewam nad tym, że w tym rankingu nie znalazły się V symfonie Brucknera, Mahlera i Czajkowskiego (wg numeracji nie uwzględniającej „Manfreda” to „Wielka” z motywem losu). Z tych symfonii uwielbiam zwłaszcza pierwszą miażdżącą część V symfonii Brucknera i ostatnie dynamiczne „Andante maestoso – Allegro vivo” (bodajże) z V symfonii Czajkowskiego.

 5. Przemysław Says:

  Tak patrzę na komentarze i widzę, że prawie 2 lata minęły, a ja dalej tej piątej Brucknera nie słuchałem. :)

 6. WWR Says:

  I jest co żałować.

 7. anonymouse Says:

  A co tam, odkopię i podrzucę :)

  Złota piąta, ale graficznie, wręcz Star Trekowo :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: