Top 5: Talking Heads

To był ważny zespół. Bez niego nie byłoby rocka alternatywnego i bylibyśmy skazani na Guns’n’Roses i TSA. David Byrne pokazał, że wokalista rockowy nie musi być napalonym jełopem. Był być może pierwszym nerdem, który się wybił. Pięć piosenek, od których najlepiej zacząć poznawanie zespołu:

Psycho Killer: Ich pierwszy hit, choć jeszcze tylko undergroundowy. Podmiotem lirycznym jest tytułowy psychopata. Drażnią go ludzie i to bardzo. Z tekstem może się identyfikować każdy porządny obywatel.

I Zimbra: Zespół znany jest m.in. dzięki nietypowym tekstom. Po tym, jak jeden krytyk napisał, że na ich pierwszej płycie znalazły się „piosenki o budynkach i jedzeniu”, drugą płytę nazwali More Songs About Buildings and Food. Na trzeciej płycie, fantastycznej Fear of Music, tematy piosenek stanowią ich tytuły i są to, po kolei: umysł, papier, miasta, życie podczas wojny, wspomnienia, powietrze, niebo, zwierzęta, gitara elektryczna, narkotyki. O niczym natomiast nie mówiła pierwsza ścieżka na albumie, czyli I Zimbra, z tekstem w jakimś pseudo-afrykańskim języku. Warto zwrócić uwagę na warstwę rytmiczną utworu, która też jest afrykańska (ale już nie pseudo).

Once in a Lifetime: Czwarty album Talking Heads Remain in Light to zupełnie szaleństwo. Zespół skoncentrował się na rytmie, zapominając o melodii, w miarę spójnych tekstach, zmianach akordów, jednym słowem, o piosenkach. Wyjątkiem było Once in a Lifetime, gdzie David Byrne wciela się w rolę kaznodziei głoszącego prawdę o posiadaniu dużego samochodu, pięknego domu i pięknej żony.

Burning Down the House: Tytułowe „spalanie domu” to część słownictwa funkowca George’a Clintona z zespołu Parliament (obok „statku-matki” i „da bomb”). Chodzi po prostu o to, żeby dobrze bawić się na koncercie. O co chodzi w tekście tej piosenki, nie wiadomo. Wątpię też, żeby wiedzieli to Tom Jones i szwedzki zespół The Cardigans, kiedy parę lat temu wspólnymi siłami nagrali własną wersję.

Road to Nowhere: W ostatnim wielkim przeboju zespołu otrzymujemy prostą i niewątpliwie prawdziwą odpowiedź na odwieczne pytanie „kfo wadis?”
Reklamy

Tagi: , , , , , ,

Komentarze 2 to “Top 5: Talking Heads”

  1. Superstar Says:

    Kurka to oni ? Nie widział ja, zajebiaszcze !!!

  2. ngnewave Says:

    the Greatest band ever

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: