Spartakiada: Romantyczne koncerty fortepianowe


[Też z archiwum] Koncert to utwór orkiestrowy z rozbudowaną partią solową. Jak to napisano na allmusic.com „Myśl: symfonia + 1 kombinator”. Mamy koncerty fortepianowe z partią solową fortepianu i skrzypcowe, gdzie popisuje się skrzypek. Chyba każdy instrument oprócz trójkąta ma swój koncert: klarnet, klawesyn, altówka, wiolonczela. My skoncentrujemy się na najpopularniejszej odmianie, czyli koncercie fortepianowym. I wybierzemy najbardziej romantyczny koncert epoki romantyzmu, używając terminologii olimpijskiej (pomysł ze wspomnianego allmusic.com).

Brąz – Edvard Grieg • Napisał tylko jeden utwór tego rodzaju, dlatego nazywa się to po prostu Koncert fortepianowy, a nie jakiś Nr 21. Norweski kompozytor postawił na jakość, nie na ilość. Koncert spełnia wszystkie wymagania: jest melodyjnie i mamy klimaty folklorystyczne. Trochę za mało sentymentalnie, żeby utwór znalazł się wyżej w klasyfikacji. No i w brzmieniu trochę za dużo słychać elfów, a za mało dziewcząt w wiankach, wzdychających, omdlewających.

Srebro – Piotr Czajkowski • Czajkowski to mistrz melodii i melancholii, czyli romantyk pełną gębą. Jego Pierwszy koncert fortepianowy zaczyna się od jednej z najsłynniejszych melodii w historii. Potem też jest pięknie, a na deser dostajemy kolejną hiciarską melodyjkę i to zagraną z werwą.


Złoto – Siergiej Rachmaninow • Uroda kompozytora mogła wprawdzie mieć wpływ na werdykt jurorów, ale Drugi koncert fortepianowy naprawdę trudno pobić i to nie tylko w tej kategorii. Ja pierwszy raz zetknąłem się z tym utworem w filmie Słomiany wdowiec – główny bohater wyobrażał sobie, że poderwie na niego piękną sąsiadkę. Tyle o pierwszej części. Druga, środkowa (w koncertach są zazwyczaj trzy) powszechnie znana jest dzięki wykorzystaniu jej melodii w przeboju All By Myself. Ostatnia część utworu dobrze łączy energię z rozmarzeniem – rzadkie połączenie.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Komentarze 4 to “Spartakiada: Romantyczne koncerty fortepianowe”

 1. Ymir Says:

  Na wstępie chciałbym przeprosić za odkopywanie tematów sprzed 2 lat, ale jak inni odkopują, to i ja się odważę. Ekhm…

  Bardzo dziwię się, że nie ma tu choćby jednego z dwóch koncertów fortepianowych Chopina. Wszakże w artykule chodzi o okres romantyzmu, w którym Chopin był jedną z czołowych postaci.
  W moim prywatnym rankingu są one (oba, w takim samym stopniu) na pierwszym miejscu w tejże kategorii. A druga część z pierwszego bije, moim zdaniem, na głowę każdą z tutaj wymienionych.

 2. WWR Says:

  A według mnie lepszy od II koncertu fortepianowego jest III koncert fortepianowy Rachmaninowa i jest to w ogóle najwspanialszy utwór na orkiestrę i fortepian wszechczasów. Zgadzam się też z tym, że brakuje koncertów fortepianowych Chopina, zwłaszcza I. Trochę też nie rozumiem, dlaczego III koncert fortepianowy Czajkowskiego nie jest tak popularny jak I, gdyż według mnie mu dorównuje.

  Przyznaję, że odkopywanie tematów zacząłem ja, ale rozmawiamy przecież o muzyce powstałej wiele lat temu, a poza tym tak w ogóle muzyka poważna jest przecież uniwersalna, czyż nie? ;)

 3. Przemysław Says:

  Komentowanie starych wpisów jak najbardziej mile widziane – w końcu blog jest współtworzony przez Komentujących.
  Kurczę, mam nadzieję, że teraz lepiej piszę.

 4. limak Says:

  Nie rozumiem dlaczego koncerty Rachmaninowa wymienaiane są wsród romantycznych, ale to nie ma większego znaczenia.
  Ja na pierwszym miejscu umieściłbym I Koncert fortepianowy Brahmsa, choć II jest w obiektywnej ocenie koneserów ważniejszy.
  Zapomnieliście zupełnie o II Koncercie Liszta. Jednak Liszt to dla mnie przede wszystkim wspaniała, genialna w zamyśle i jakżesz brawurowa Fantazja węgierska.
  I Koncert fortepianowy Brahmsa polecam w wykonaniu Nelsona Freire, bo Krystian Zimerman błyszczy w pełni tylko w Adagio.
  Popieram tezę, iż III Koncert jest najfajniejszy w dorobku Rachmaninowa, ale może dlatego, że do tej pory będąc pod wrażeniem tego dzieła nie jestem w stanie oswoić się z pozostałymi. Zawsze czegoś mi brakuje…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: