5 razy Siouxsie and the Banshees


Jeśli lubisz The Cure i Joy Division, to po pierwsze, posiadasz specyficzny rodzaj osobowości, po drugie, najprawdopodobniej polubisz też Siouxsie and the Banshees. Jeśli lubisz także The Clash, to już w ogóle. Bez nich nie byłoby rocka gotyckiego, bez wokalistki Siouxsie Sioux nie byłoby mody lat 80tych. O zgrozo, nie byłoby nawet Closterkeller. Oto 5 krótkich arcydzieł tego gotycko-punkowego zespołu:


Hong Kong Garden • Debiutancki singel. Tytuł i tekst zainspirowany budką z chińszczyzną o tej nazwie. Proszę zwrócić uwagę na skomplikowaną linię basu – dum dum dum dum dum dum itd.

Christine • Z czasem piosenki zespołu stały się bardziej złożone. Tu inspirują się Beatlesami, szczególnie w mostku (chociaż może to bardziej Beach Boys?). Tekst opowiada o dziewczynie o 22 osobowościach, czyli już gotyk

.

Fireworks • Doskonały przykład brzmienia zimnofalowego, czy też „wczesnogotyckiego”. Szczególnie ta gitara a la syrena alarmowa połączona z nieskomplikowanym rytmem. Zespół Sisters of Mercy, na przykład, jedzie na takim schemacie już ćwierć wieku.

Peek-a-boo • Nowa jakość w twórczości zespołu. Mniej gotycko, bardziej pop. No i dobrze, bo ile można. Tekst kręci się wokół narządów wzroku: „Golly, jeepers, where’d you get those weepers?” Czyli: „Rany, w pipkę, skąd ty masz te ślipki?”

Kiss Them for Me • Być może największe osiągnięcie Siouxsie. W każdym razie jeden z singli wszech czasów. Nowoczesny brzmieniowo – mamy hinduskie brzmienia połączone z automatem perkusyjnym. Tekst ma coś wspólnego z aktorką Jane Mansfield, taką podrabianą Marylin Monroe. „Kiss Them for Me” to tytuł jednego z jej filmów. [ze starej Placówki]

Reklamy

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: