4 kwartety smyczkowe

Jeśli kogoś męczy ciężkie brzmienie symfonii, może dla odmiany pomęczyć się skrzypieniem kwartetu smyczkowego. Nazwa oznacza zarówno zespół muzyczny, jak i utwór na cztery instrumenty smyczkowe (2 pary skrzypiec, altówka i wiolonczela), zwykle podzielony na cztery części. Przykłady też będą cztery:

Franz Schubert – „Śmierć i dziewczyna” (aka nr 14, aka D-Moll, aka D. 810): Romantyzm na całego. Schubert to był taki Mickiewicz, tylko pisał nuty, nie litery i Austria ojczyzną jego. Umarł niedoceniony w wieku 31 lat, kiedy właśnie na serio rozkręcił się artystycznie. Strach pomyśleć, ile arcydzieł by napisał, gdyby dożył pięćdziesiątki. Jego najsłynniejszy kwartet wziął nazwę od pieśni Schuberta Der Todt und das Maedchen, z której pochodzi melodia drugiego, najbardziej popularnego fragmentu. Jeśli znajdziecie ten kwartet na składance, to na pewno będzie to właśnie II Andante con moto. Polecam jednak całą kompozycję.

Antonin Dvorak – „Amerykański” (aka 12ty): Kameralne uzupełnienie Symfonii z Nowego Świata tego samego kompozytora. Również napisane pod wpływem wizyty w USA. W odróżnieniu od wspomnianej symfonii, tę „amerykańskość” naprawdę słychać.

Aleksander Borodin – 2gi: Kogo nie ruszają piękne rosyjskie melodie, niech pierwszy rzuci smyczkiem. W tym kwartecie takich melodii jest bez liku. Borodin najbardziej znany jest jako autor przeboju hip-hopowego Prince Igor. Trochę wyprzedził swoje czasy, trzeba przyznać. Zsamplował tam własne Tańce połowieckie.

Dymitr Szostakowicz – 3ci: Doskonale oddaje napiętą atmosferę dyktatury Stalina. Za napisanie za mało przebojowego można było a) stracić posadę dyrektora filharmonii b) zostać uznanym za zgniłego kapitalistę-formalistę c) odbyć karną pogadankę ze Stalinem na temat sztuki d) coś znacznie gorszego. Więc Szostakowicz starał się łączyć negatywne uczucia z melodią. Najlepiej słychać to w środkowym, trzecim fragmencie tego kwartetu. Melodii mamy aż za wiele. A napięcie – jak prysznic zaraz po obejrzeniu Psychozy.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: