Wyspa umarłych

Siergiej Rachmaninow usposobienie miał raczej melancholijne. W żadnym utworze kompozytora nie słychać tego tak wyraźnie, jak w poemacie symfonicznym Wyspa umarłych (op. 29, 1908). Dzieło zainspirowane jest popularnym na przełomie XIX i XX w. obrazem szwajcarskiego symbolisty Arnolda Böcklina o tym samym tytule. Przedstawia on ładną, choć mało atrakcyjną wypoczynkowo wyspę oraz tajemniczą, kojarzącą się z jakimś obrzędem pogrzebowym, postać na łodzi. Co ciekawe, malarz zrobił to, co zrobiłby każdy szanujący się zespół rockowy – kiedy jedno dzieło się spodobało, zrobił jeszcze kilka takich samych. Stąd mamy aż pięć wersji obrazu z wysepką i nawet nikt się specjalnie nie przejął, że wersja nr 4 gdzieś spłonęła.

Nie wiem, która wersja Wyspy umarłych zainspirowała Rachmaninowa. Słyszałem tylko, że Rosjanina natchnęła czarno-biała reprodukcja, a kolorowy oryginał trochę go potem rozczarował. W każdym razie wyszedł mu wzorowy poemat symfoniczny, czyli „opowiadamy dźwiękiem”. Najbardziej charakterystycznym i najłatwiejszym do połączenia z obrazem elementem jest melodia otwierająca Wyspę umarłych – muzyczny odpowiednik monotonnego wiosłowania. Coś, co Charon mógłby nucić męczącym się z wiosłami duszom podczas przeprawy przez Styks.

Ale dzieło Rachmaninowa trwa około dwudziestu minut, więc dzieje się w nim znacznie więcej. Oprócz częstych powrotów „wiosłowania”, słyszymy na przykład powtarzane wielokrotnie pierwsze cztery dźwięki melodii Dies irae (w wersji dyrygowanej przez kompozytora  pojawiają się po 13 minutach z sekundami). Ten cytat z żałobnego chorału gregoriańskiego powinien rozwiać ewentualne wątpliwości co do okołozgonowej tematyki utworu – Di-es i-rae, di-es i-rae, di-es i-rae…

Do zilustrowania wpisu użyłem wziętej z Wikimedia Commons, losowo wybranej, trzeciej wersji Wyspy umarłych (Die Toteninsel) Böcklina. Tylko machnąłem wszystko „sepią”, żeby było mniej więcej tak, jak miał to widzieć kompozytor. Aha, dodam jeszcze, że  arcyponura Wyspa umarłych to mój najulubieńszy kawałek Rachmaninowa – kto słuchał Joy Division, ten niestety nigdy nie wychodzi z klimatów à la Atmosphere.

LINKI:

♫ Nagranie pod batutą kompozytora, 1929, YouTube

 ♫ Mp3 dwóch wykonań (w tym użytego we wpisie, dyrygowanego przez kompozytora) na Public Domain Archive.

♫ Dobry tekst o Dies irae, wraz z próbkami muzycznymi (m.in. odpowiedniego fragmentu Wyspy umarłych).

♫ Pan z NY Philharmonic opowiada  o utworze na YT.

♫ Bonus: nadmiernie patetyczny klip do Atmosphere Joy Division.

About these ads

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Odpowiedzi: 4 to “Wyspa umarłych”

 1. W.W.R. Says:

  Uwielbiam, gdy w jakimś utworze, tak jak tutaj, narasta dramaturgia, wprawdzie bardzo powoli, ale absolutnie nieugięcie. Budowany nastrój jest fenomenalny. Mimo wszystko z oddzielnych symfonicznych utworów Rachmaninowa wolę jeszcze bardziej „Vocalise”, op. 34.

 2. WWR Says:

  Zapomniałem jeszcze wspomnieć o moim „popkulturowym” skojarzeniem związanym z przedstawionym obrazem: wędrówką Harry’ego Pottera z Dumbledore’m po horkruks. Czy Böcklin mógł zainspirować Rowling?

 3. Przemysław Says:

  Popkulturowe skojarzenia z klasyką na tym blogu mile widziane.

  Jak napisałeś o budowaniu napięcia, to zacząłem się zastanawiać, czy znam podobny pod tym względem utwór. Potrafię sobie przypomnieć tylko jeden: pierwsza część III symfonii Góreckiego też się w ten sposób rozwija.

 4. W.W.R. Says:

  Mówiąc o budowaniu napięcia, warto przypomnieć motyw inwazji w symfonii Leningradzkiej. To jednak muzyka zdecydowanie bardziej militarna niż mroczna.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s


Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Join 33 other followers

%d bloggers like this: